Prymas: prośmy Boga o nawrócenie dla rosyjskiego agresora
09 kwietnia 2022 | 16:32 | bgk | Gniezno Ⓒ Ⓟ
„Nie ustawajmy w modlitwie za tych, którzy cierpią, którzy umierają rozrywani bombami i granatami. Nie ustawajmy w modlitwie o pokój, prosząc Boga o zmiłowanie, o nawrócenie dla rosyjskiego agresora, o powstrzymanie tej okrutnej wojny” – mówił na zakończenie Drogi krzyżowej ulicami Gniezna Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Nabożeństwo odbyło się w piątkowy wieczór 8 kwietnia, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wierni podążali za krzyżem do kolejnych stacji Drogi krzyżowej tradycyjnie od kościoła garnizonowego do katedry gnieźnieńskiej, modląc się szczególnie w intencji pokoju i za ofiary wojny w Ukrainie. Do cierpienia i bólu mordowanych i prześladowanych, łączącego się z bólem Chrystusa dźwigającego krzyż, do rozpaczy matek i ojców, płaczu dzieci, niesprawiedliwości dotykającej niewinnych ludzi nawiązywały pasyjne rozważania przygotowane w tym roku przez parafię katedralną.
„Siostry i bracia! Nie ustawajmy w modlitwie, zwłaszcza za tych, którzy cierpią, którzy umierają rozrywani bombami i granatami, nie ustawajmy w modlitwie o pokój, prosząc Boga o zmiłowanie, o nawrócenie dla rosyjskiego agresora, o powstrzymanie tej okrutnej wojny” – prosił Prymas Polski na zakończenie nabożeństwa, apelując także o dalszą pomoc i wspieranie uciekinierów wojennych.
„Przeszło 2,5 miliona mieszkańców Ukrainy żyje już pośród nas – stwierdził. – Przychodzimy im z codzienną pomocą, chcemy być blisko nich, chcemy ich w Polsce nie tylko ugościć, ale chcemy być z nimi solidarni, pomagając im w przetrwaniu tego trudnego czasu, niosąc im otuchę i nadzieję” – mówił abp Polak.
Prymas przypomniał również, że zbliżamy się do Wielkiego Tygodnia i najważniejszych misteriów chrześcijaństwa. Tradycją piątego tygodnia Wielkiego Postu jest przesłanianie krzyży w kościołach. Droga krzyżowa – jak zauważył – jest w pewnym sensie spojrzeniem za tę zasłonę, aby zobaczyć Tego, który na krzyżu umiera, który będąc Bogiem uniżył samego siebie i przyjął postać sługi i dlatego Bóg wywyższył Go ponad wszystko i darował mu imię ponad wszelkie imię.
„W tym imieniu – Jezus, jest nasze życie, jest nasze zbawienie, nasze ocalenie, ocalenie świata i wszystkich, którzy w krzyżu Chrystusa odnajdują swoją nadzieję” – mówił Prymas zachęcając, abyśmy w misteria Wielkiego Tygodnia wchodzili z nadzieją i odwagą, bo Ten, który umarł, zmartwychwstał i jest Bogiem z nami.
Na zakończenie abp Wojciech Polak udzielił wszystkim obecnym błogosławieństwa.
W nabożeństwie wraz z gnieźnianami uczestniczyli duchowni z miejskich parafii oraz instytucji centralnych, osoby życia konsekrowanego, klerycy gnieźnieńskiego seminarium duchownego, członkowie ruchów i stowarzyszeń kościelnych.
W piątkowy wieczór Droga krzyżowa przeszła również ulicami Inowrocławia i innych miast archidiecezji gnieźnieńskiej z modlitwą o pokój i zakończenie wojny.
W Inowrocławiu Miejska Droga Krzyżowa szła śladami kujawskich świadków Chrystusa. Nabożeństwo miało nietypową konwencję, ponieważ poszczególne stacje były inscenizowane. Scenki miały formę pantomimy z sugestywną muzyką, całość zaś oparta została na uniwersalnej chrześcijańskiej symbolice. W role kujawskich świadków wiary wcielili się m.in. Wojownicy Maryi, młodzież z inowrocławskiego KSM oraz inowrocławscy harcerze. „Szliśmy z Chrystusem Jego śladami, ale szliśmy również śladami tych, którzy Chrystusa przyjęli, którzy z Nim przeżywali swoje życie, którzy dali świadectwo, że przyjąć Chrystusa, to nabrać mocy, to przyznać się do Niego nawet za cenę krwi” – mówił na zakończenie nabożeństwa bp Orchowicz, wskazując, że i dziś, tuż obok nas, trwa krzyżowa droga i na niej również spotykamy Weroniki, Szymonów, płaczące niewiasty, którzy w imię Chrystusa otwierają z miłością swoje serca.
Biskup pomocniczy gnieźnieński życzył też wszystkim dobrego przeżycia Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, przypominając, że na końcu zawsze „tryumfuje życie i zwycięża nadzieja”.
Pasyjne nabożeństwa na ulicach miast i wokół małych wiejskich kościołów odbyły się także w innych miejscach archidiecezji gnieźnieńskiej. W Słupcy m.in. odbyła się nocna Droga krzyżowa z trasą liczącą 19 kilometrów. Wierni wraz z duchownymi przeszli ją modląc się o zakończenie wojny w Ukrainie i o pokój na świecie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.