Abp Ryś na Mszy Krzyżma: nie ma kapłaństwa bez Ducha Świętego
14 kwietnia 2022 | 19:20 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Tegorocznej Mszy Krzyżma celebrowanej w łódzkiej bazylice archikatedralnej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. – Tak, jak wszystkim jest potrzebny Chrzest w Duchu Świętym, tak nam jest potrzebne kapłaństwo w Duchu Świętym – mówił.
W Wielki Czwartek w Kościele Rzymskokatolickim celebrowane są tylko dwie liturgie. Pierwsza z nich sprawowana w godzinach dopołudniowych w katedrze gromadzi wokół ołtarza biskupa wraz z całym prezbiterium danego Kościoła partykularnego, druga – w godzinach wieczornych – celebrowana jest w parafiach, gdzie wspólnota wiernych wraz ze swoim pasterzem uobecnia misterium Wieczerzy Pańskiej.
Poranna liturgia katedralna zwana Mszą Krzyżma ma dwojaki charakter, bowiem podczas tej liturgii biskup błogosławi Oleje Święte, które posłużą w ciągu całego roku do sprawowania sakramentów świętych oraz zebrani w świątyni duchowni odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie składane na ręce biskupa w dniu swoich święceń.
Tegorocznej Mszy Krzyżma celebrowanej w łódzkiej bazylice archikatedralnej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Wraz z nim liturgię koncelebrowali ks. abp senior Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak oraz licznie zgromadzeni kapłani.
W homilii metropolita łódzki zatrzymał się w swojej refleksji nad pierwszym czytaniem z Proroctwa Izajasza (Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9) – Na tej wyjątkowej Eucharystii my jako Kościół, i każdy z nas osobiście chcemy się odnaleźć w samym środku tej misji Jezusowej. Mamy to przekonanie że nasza misja, nasze działanie, nasza obecność w świecie jest tylko wtedy sensowna, kiedy się dzieje wewnątrz misji Pana Jezusa. – zauważył abp Ryś.
– Tak, jak wszystkim jest potrzebny Chrzest w Duchu Świętym, tak nam jest potrzebne kapłaństwo w Duchu Świętym, kapłaństwo aktualizowane, kapłaństwo dynamiczne, nieustannie odnawiane. Taki jest sens odnawiania naszych przyrzeczeń kapłańskich. Nie chodzi tylko o to by odnowić nasze zobowiązania, ale żeby poddać się Duchowi, by wyciągnął z nas tę łaskę na zewnątrz. Nie ma kapłaństwa z wygaszonym Duchem Świętym! Nie ma misji Jezusowej z wygaszonym Duchem Świętym! – tłumaczył kaznodzieja.
– Namaszczenie jest nie dla poczucia własnej godność. „Kłaniajcie się wszyscy, bo mam namaszczone dłonie”. Namaszczenie jest dla posłania i to posłanie jest w Duchu Chrystusa Sługi – dodał duchowny.
Kończąc homilię metropolita odniósł się do kontrowersji wokół propozycji Ojca Świętego, by w Koloseum podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek krzyż niosły razem dwie rodziny – ukraińska i rosyjska. – Czy może być bardziej ewangeliczny znak na ten moment? Jak się poddać królowaniu Boga w sytuacji wojny? Czego Bóg, który jest Królem chce od nas w tej sytuacji? Czy nie pojednania? Nie wybaczenia? Nie szukania przestrzeni komunii? Trzeba się poddać królowaniu Boga, to znaczy otworzyć na Jego Słowo, a nie wkładać w usta Boga naszą własną paplaninę i nasze własne pomysły – zaznaczył.
Abp Ryś pobłogosławił Olej Chorych, który będzie używany przez kapłanów do udzielania sakramentu Namaszczenia Chorych a także Olej Katechumenów służący przygotowującym się do chrztu dorosłym i Olej Krzyżma, który wykorzystywany jest podczas sprawowania Sakramentu Chrztu Świętego, Sakramentu Bierzmowania, Sakramentu Kapłaństwa oraz podczas konsekracji kościoła i nowego ołtarza.
Przed błogosławieństwem łódzki pasterz podziękował wszystkim zgromadzonym w świątyni kapłanom za wspólną modlitwę i obecność oraz życzył dobrego przeżycia Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych.
Po zakończeniu liturgii, konsekrowane Oleje zostały przekazane dziekanom 27 dekanatów Archidiecezji Łódzkiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.