Abp Depo do kapłanów: to nie my sami uczyniliśmy siebie kapłanami
14 kwietnia 2022 | 19:21 | Ks. mf, niedziela.pl | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
– Bliskość i przynależność do Boga nie są jakimś związkiem wymyślonym przez ludzi, ale więzią osobową kapłańskiej duszy i ciała z Bogiem – mówił w Wielki Czwartek do księży metropolita częstochowski. Abp Wacław Depo w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie celebrował wraz z duchowieństwem Mszę Krzyżma.
Mszę św. w archikatedrze Świętej Rodziny wraz z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, bp senior Antoni Długosz, o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu ojców paulinów, ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, przedstawiciele kapituł archidiecezji częstochowskiej. Obecni byli również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz osoby konsekrowane.
– Bóg powołuje kapłanów i namaszcza do misji głoszenia Dobrej Nowiny ubogim, opatrywania serc złamanych i wyzwolenia jeńców – mówił w homilii abp Depo. Podkreślił, że ta bliskość i przynależność do Boga nie są jakimś związkiem wymyślonym przez ludzi, ale więzią osobową kapłańskiej duszy i ciała z Bogiem. – To sprawia, jak mówi Izajasz, iż jesteście sługami Boga samego – wskazał.
Metropolita częstochowski nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II wskazał na znaczenie namaszczonych rąk kapłana. – Te namaszczone ręce kapłana stanowią charakter człowieka, wskazują na otwartość na łaskę i współpracę z Bogiem. – mówił abp Depo. – Codziennie dotykamy Chrystusa i unosimy Go ponad własną głowę, aby ukazać Go innym, nieść Go jako pokarm i zadatek życia wiecznego – kontynuował metropolita częstochowski.
Abp Depo przypomniał kapłanom, że z darem namaszczonych rąk wiążą się zobowiązania. – Jakże wielkie to zobowiązanie dla całej naszej istoty i woli. Jak wielka to mogłaby być i powinna być zmiana, gdyby ten znak każdego dnia nas pobudzał i kierował – przypomniał abp Depo.
Za papieżem Benedyktem XVI zaapelował, by „znak namaszczonych rąk znajdował potwierdzenie w życiu kapłanów”.
Jakże wielkie to zobowiązanie – przyznał abp Depo i zaapelował, by ten znak namaszczonych rąk znajdował zawsze potwierdzenie w życiu każdego księdza.
– To nie my sami uczyniliśmy siebie kapłanami. To Chrystus przez swój Kościół uczynił nas kapłanami dla samego Boga i ludzi. Nasza zgoda była oczywiście Bogu potrzebna, ale tylko On działa w nas i przez nas – przypomniał abp Depo.
Metropolita częstochowski wskazał na wiarę jako podstawę rozumienia tajemnicy Kościoła i zaznaczył, że konsekwencją odrzucania tej perspektywy opisywania chrześcijańskiej wspólnoty jest fałszywy obraz Kościoła zamieszczany i popularyzowany w mediach. Zwrócił uwagę, że wydarzenia w Kościele „musimy rozpatrywać przez pryzmat naszej wiary, a nie poprzez obrazy przedstawiane w niektórych mediach”. – Bez wiary nie wolno do tego podchodzić! Smutne jest to, że w codziennym życiu mediów prasowych, radiowych, telewizyjnych czy internetowych prawda zaczęła odgrywać wtórną rolę, a liczy się sensacja, duch oszczerstwa i niszczenia sakramentu kapłaństwa a przez to i Kościoła – mówił.
– Prawda o kapłaństwie jest marginalizowana. To służy tylko diabelskiemu zamętowi. Nie możemy pozwolić, by rozszerzała się tzw. kultura unieważniania naszych chrześcijańskich tajemnic – przestrzegał abp Depo. – Moralizowanie, które nie szuka dobra wspólnego i nie bierze odpowiedzialności za słowa wypowiadane, drukowane czy ukazywane służy diabelskiemu zamętowi! Takiej kulturze, w której kłamstwo i dyskryminacja występują pod maską prawdy i wolności, bez odniesienia do Boga i Jego prawd, mówimy nie! Nie pozwolimy – kontynuował metropolita częstochowski.
– Kościół nie jest organizacją pozarządową i jeżeli ktoś będzie chciał kroczyć tą drogą bez Chrystusa, przestaje być Jego uczniem i staje się światowcem dla popularności i poklasku. Chrystus sprzeciwia się naszej bylejakości, a tym bardziej naszej zdradzie – zakończył abp Depo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.