Bp Kaleta: Eucharystia to zobowiązanie, które należy wypełniać praktyką czynów powszednich
14 kwietnia 2022 | 21:57 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Eucharystia, która została ustanowiona przez Chrystusa w Wielki Czwartek, jest darem, nie nagrodą, ale pomocą i zadatkiem na dobre życie. To zobowiązanie, które należy wypełniać praktyką czynów powszednich – mówił dzisiaj bp Andrzej Kaleta podczas wieczornej Mszy św. w kieleckiej bazylice, rozpoczynającej Triduum Paschalne.
W homilii nawiązał m.in. do sytuacji na Ukrainie, w efekcie której „krwawi naród ukraiński bestialsko napadnięty przez rosyjskiego sąsiada”, co skłania do pytań o przyczyny takiej niewyobrażalnej tragedii.
– I choć świat niby nie chce wojny, a nawet podejmuje działania, aby ją przerwać, ona dalej się toczy i pochłania kolejne ofiary. Chciałoby się powiedzieć, że na naszych oczach tryumfy święcą: grzech, egoizm i obłuda społeczeństw sytych. Dlaczego tak się dzieje? – pytał biskup. Przestrzegał przed nadmiernym przywiązywaniem wagi do „ducha tego świata”.
– Może dlatego, że nie tylko inni, ale my również, choć spotykamy się osobiście z Chrystusem, dotykamy Go, ale mimo wszystko bardziej przejmujemy się duchem tego świata i rozsiewanymi przez niego obawami i lękami – zauważył.
Eucharystia i udział w niej powinny ukierunkowywać na właściwe wybory życiowe, tymczasem „przez grzech, który zasłania oczy i wiąże ręce, Eucharystia wnosi tak mało skutków w naszą codzienność”. Eucharystia ma być nie tylko „darem i zadatkiem na dobre życie” . – To zobowiązanie, które należy wypełniać praktyką czynów powszednich. Jest wezwaniem, na które trzeba codziennie odpowiadać, wreszcie jest szansą, z której należy skorzystać – tłumaczył biskup.
Jak zauważył – każdy, kto przyjmuje Boga w komunii świętej, a spogląda z niechęcią na swojego brata, ten zakrywa Chrystusowi oczy i wiąże mu ręce. – W tym kontekście jakże niezwykłego znaczenia nabiera reakcja Polski i Polaków, na nieszczęście jakiego doświadcza Ukraina – zaznaczył.
– Stając w prawdzie, trzeba to powiedzieć, że zdajemy właśnie praktyczny egzamin z miłości bliźniego i postawy miłosierdzia. Jak dotąd, my Polacy zdajemy go celująco, jest to świadectwo wobec innych narodów i świata. Jest to chyba najlepszy sposób odniesienia się do słów Pana Jezusa, który powiedział: „Dałem wam przykład, abyście i wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem” – stwierdził. – Pan Jezus zaczął umywać uczniom nogi – podkreślam: zaczął, ale pragnie kontynuować to dzieło przez nasze ręce – zachęcał bp Andrzej Kaleta.
Symbolicznego umycia nóg w bazylice, na pamiątkę gestu Jezusa wobec apostołów, dokonał bp Jan Piotrowski, który przewodniczył Mszy św.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła Triduum Paschalne – czas, w którym Kościół wspomina Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.