Abp Skworc umył nogi m.in. kobietom z Odessy
15 kwietnia 2022 | 12:49 | ks. rs/prze | Katowice Ⓒ Ⓟ
W katedrze Chrystusa Króla abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczynającej Święte Triduum Paschalne. – W sposób szczególny modlimy się za Ukrainę, za uchodźców, naszych gości – powiedział na początku liturgii.
Podczas Eucharystii metropolita katowicki dokonał obrzędu obmycia nóg dwunastu wyznaczonym osobom. Wśród nich znalazły się Katarzyna i Tatiana z Odessy – kobiety opuściły Ukrainę w związku z wojną. Nie zabrakło również podopiecznych z Ośrodka Najświętszego Serce Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej-Halemby oraz wolontariuszy z Parafii katedralnej w Katowicach.
Homilię wygłosił bp Marek Szkudło. – Chrystus nie przestaje się za nas ofiarować – mówił. Stwierdził, że Triduum Paschalne, które jest fundamentem i źródłem Kościoła, niejako zawiera się i jest skoncentrowane w darze Eucharystii. – W tym darze Jezus Chrystus przekazał Kościołowi nieustanne uobecnianie tajemnicy paschalnej. W nim ustanowił tajemniczą „równoczesność” między tamtym Triduum i wszystkimi mijającymi wiekami – mówił nawiązując do św. Jana Pawła II.
– Pełni niepokoju i obaw przed wojną, niespokojni z powodu pandemii, czyli tak bardzo po ludzku przeżywający to, co trudne, tkwimy w błędzie zmysłów. Jako Kościół nie możemy się bać! Czyż nie słyszeliśmy w pierwszym czytaniu, jak Pan zapowiada: „Gdy ujrzę krew, przejdę obok i nie będzie pośród was plagi niszczycielskiej”? Czy nie krwią Baranka zostaliśmy pokropieni? Czy Jego Krew nie towarzyszy nam każdej minuty z 24 godzin na ołtarzach kościołów całej ziemi? – pytał bp Szkudło. – Tajemnicza równoczesność trwa, a Chrystus nie przestaje się za nas ofiarować! – dodał.
W homilię wplótł słowa pieśni eucharystycznej św. Tomasza z Akwinu: „mylą się o Boże w Tobie wzrok i smak, kto się im poddaje temu wiary brak (….), jak niewierny Tomasz Twych nie szukam ran”. – Nie szukam ich, Panie, bo dożyłem dni, w których rany moich braci dotkniętych kataklizmem wojny wołają do Twoich niebios, zadając pytanie: „Dlaczego?”. A szukając na to pytanie odpowiedzi wiem, że znalazłszy Twoje rany, znajduję miłość – tłumaczył.
Modlił się też, żeby świat uwierzył, widząc każdego z nas na kolanach przed Najświętszą Eucharystią i na kolanach przed bliźnim, któremu umywamy nogi na wzór Jezusa. – Ty jeden masz moc, by oczyścić nas „Krwią swoją, która wszystkich nas jedną kroplą może obmyć z win i zmaz” – powiedział.
Liturgię pod przewodnictwem metropolity katowickiego koncelebrowali biskupi pomocniczy – Marek Szkudło, Adam Wodarczyk oraz Grzegorz Olszowski. Razem z nimi modlili się księża posługujący w Kurii Metropolitalnej, instytucjach archidiecezjalnych, przełożeni Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego oraz duszpasterze katedralni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.