Liturgia Męki Pańskiej na Jasnej Górze – dramat Golgoty trwa na Ukrainie
16 kwietnia 2022 | 08:51 | it/ BP @JasnaGóraNews | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Dramat Golgoty rozgrywa się wszędzie tam, gdzie cierpią i umierają niewinni ludzie – przypomniał w czasie Liturgii Męki Pańskiej na Jasnej Górze o. Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów. W modlitwie transmitowanej przez TVP udział wzięło wielu pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Byli też uchodźcy z Ukrainy.
– Jezus wziął na siebie cierpienia całej ludzkości. To nie jest zwyczajne cierpienie. To cierpienie, które spowodował grzech człowieka. To ten rodzaj cierpienia, kiedy ktoś zostaje krzywdzony przez drugiego, bity, obrabowany, odarty z godności, pozbawiony prawa do wolności, itd. – wyjaśniał zakonnik.
Duchowny zaznaczył, że Jezus sam mocno podkreślał, że utożsamia się z każdym cierpiącym i potrzebującym człowiekiem. – Identyfikował się nie tylko z tymi, którzy żyli w Jego czasach. Współczuje i współcierpi z wszystkimi ludźmi wszystkich wieków – dodawał o. Lukoszek.
Podkreślał, że „dramat Golgoty rozegrał się nie tylko dwa tysiące lat temu w pobliżu Jerozolimy, ale dramat Golgoty rozgrywał się wielokrotnie w dziejach ludzkości, wszędzie tam, gdzie cierpią i umierają niewinni ludzie”. – Dramat Golgoty rozgrywa się także dzisiaj na naszych oczach, na Ukrainie – mówił.
Zakonnik zauważył, że „dzisiaj mistyczne ciało Chrystusa cierpi w ludziach zabijanych na wojnie, torturowanych, poniżanych, w tych którzy opuszczają swój dobytek, by schronić się przed okrucieństwem najeźdźcy”. Zaznaczał, że w tej sytuacji wciąż powraca pytanie – gdzie jest Bóg, czy zostawił swoje dzieci na pastwę losu? Podkreślał, że tak nie jest, ale Bóg ma swoje sposoby działania.
– Bóg działa poprzez ludzi, którzy słuchają Jego słów i przykazań. Dlatego na drodze krzyżowej XXI wieku widzimy tak wiele Weronik, Cyrenejczyków, tak wielu ludzi, którzy nie poprzez słowa, ale konkretne czyny, wiernie stoją przy Chrystusie – wyjaśniał duchowny.
Po liturgii, Najświętszy Sakrament z tzw. Ciemnicy, która znajdowała się w Kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika w bazylice, został przeniesiony do Grobu Bożego w Kaplicy Matki Bożej. Adoracja trwać będzie całą noc. W kaplicy, w „przybudówce” odbywać się będzie spowiedź aż do godz. 5.30.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.