Prawdziwe drzewa oliwne w Grobie Pańskim na Jasnej Górze
16 kwietnia 2022 | 12:53 | It/BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Sześciometrowa specjalnie uszyta czerwona stuła, ogromny krzyż, drzewa oliwne jako znak łączności z Ziemią Zbawiciela, ale i symbol pokoju oraz tysiące goździków to m.in. tegoroczna dekoracja Grobu Bożego na Jasnej Górze. Znajduje się on jak zwykle w Kaplicy Matki Bożej, ale podobnie jak rok temu z boku ołtarza i po raz pierwszy od dawna nie będzie rozebrany od razu po procesji rezurekcyjnej, a przez tydzień pozostanie jeszcze na swoim miejscu.
W centrum Grobu duży drewniany krzyż, a na nim czerwona stuła uszyta specjalnie przez siostry Uczennice Boskiego Mistrza. W okresie świąt paschalnych na krucyfiksie zawiesza się czerwoną stułę, która przypomina, że Chrystus jest Najwyższym Kapłanem, który na ołtarzu Krzyża złożył najdoskonalszą Ofiarę – „sam stał się Kapłanem, Ołtarzem i Barankiem Ofiarnym”.
Monstrancja z Chrystusem, żywym i prawdziwym, który pozostał z nami pod postacią chleba, umieszczona jest na wysokiej drewnianej kolumnie. Monstrancja wykonana została na jubileusz 2000-lecia chrześcijaństwa z wotów pielgrzymów.
Tło krzyża stanowią karty Mszału, czyli najważniejszej księgi liturgicznej w Kościele z tekstem po łacinie i nutami słów: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”.
– Stawiamy na prostotę, nie ma żadnych dodatkowych haseł poza tym przypomnieniem, że krzyż to drzewo zbawienia – podkreśla br. Dawid Respondek. To on wraz z br. Pawłem Bryzkiem przygotował dekorację.
Znaczące miejsce zajmują dwa potężne drzewa oliwne. Każde ma po ok. 120 lat i waży po 150 kilogramów. Zostały udostępnione przez firmę Palmgarden specjalizującą się w imporcie roślin egzotycznych.
Drzewo oliwne jest powszechnie znanym symbolem pokoju. W starożytności ludzie szukający schronienia, a także zwiastuni pokoju nosili oliwne gałązki.
W każdej z trzech monoteistycznych religii oliwa, bądź drzewo oliwkowe ma swoje znaczenie.
W chrześcijaństwie – obok zboża i wina jest symbolem błogosławieństwa i urodzaju. W Starym Testamencie drzewa oliwne występują jako znak błogosławieństwa, łaski, mądrości Bożej oraz wiary w Boga. Po potopie gołąb przynosi Noemu do arki właśnie gałązkę oliwną na znak, że ziemia jest znów zdatna do zamieszkania. Stąd gołąbek z gałązką oliwną w dziobie stał się symbolem pokoju i pojednania. W Nowym Testamencie znajdujemy scenę modlitwy Jezusa w oliwnym ogrodzie – Ogrójcu. W średniowieczu drzewo oliwne, oliwka oraz oliwa z oliwek były symbolem uzdrawiającej łaski Matki Bożej. Namaszczenia oliwą dokonuje się podczas udzielenia czterech sakramentów – chrztu, bierzmowania, kapłaństwa i namaszczenia chorych. W Wielki Czwartek dokonywany jest w katedrach obrzęd poświęcenia oliwy.
Drzewo oliwne nazywane jest „drzewem wieczności” ze względu na jego zdolność do regeneracji. Po 150 latach rodzenia owoców, plony zaczynają spadać, a po następnych 50 latach korona drzewa obumiera, pozostawiając korzenie i podstawę pnia zdolną wypuścić nowe gałęzie, zregenerować się i ponownie rozpocząć proces owocowania. Żadne inne drzewo nie jest jednocześnie symbolem życia, nadziei, pokoju, mądrości i zwycięstwa.
Dekorację Grobu Bożego dopełniają tysiące goździków w różnych kolorach. To dar jednej z rodzin z Podlasia, która co roku ofiarowuje Matce Bożej kwiatowe wotum.
Goździki znajdują się także w dekoracji Cudownego Obrazu Matki Bożej, bo na śmierć Syna patrzy Matka. Jasnogórską Ikonę zdobi teraz sukienka rubinowa nazywana także sukienką wierności. Współcześnie umieszczono na niej 214 obrączek ślubnych złożonych jako wota. Ale najwięcej jest na niej biżuterii ozdobionej rubinami, a więc kamieniami, które ze względu na czerwony kolor symbolizują Mękę Chrystusa.
Grób Pański w Kaplicy Matki Bożej pozostanie w Kaplicy przez tydzień. Jak podkreślają dekoratorzy, to odpowiedź na prośby pielgrzymów, którzy dopytywali o zewnętrzne znaki tego świętego czasu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.