Abp Guzdek: przeżycia paschalne zmieniają nasze życie
16 kwietnia 2022 | 23:05 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Do patrzenia na życie w perspektywie paschalnej zachęcał abp Józef Guzdek podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej sprawowanej w białostockiej bazylice archikatedralnej. Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzył wiernym, „aby trudne doświadczenia pandemii i wojny w pobliskiej Ukrainie stały się źródłem pogłębionej refleksji oraz przyniosły dobre i trwałe owoce”.
W homilii hierarcha zaznaczył, że „w ewangelicznych opisach ostatnich dni ziemskiego życia Jezusa dominuje przekaz prawdy o cierpieniu, przelanej krwi i okrutnej śmierci przez ukrzyżowanie. Zło zamieszkało w sercach wielu i ukazało swoją niszczącą moc”.
Przypomniał, że uczniowie Jezusa – zaskoczeni i zdruzgotani tym, że spełniła się zapowiedź ich Mistrza, który wiele razy mówił, że będzie zabity – zapomnieli o zapowiedzi powstania z martwych, i w trosce o swoje życie uciekali z Jerozolimy.
„Przemiana serc rozpoczęła się dopiero wtedy, gdy dotarła do nich wieść o tym, że Jezus żyje” – zauważył abp Guzdek. „Zmartwychwstały Jezus jest fundamentem naszej wiary. W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy. W Nim jest nadzieja na odpuszczenie grzechów i życie wieczne. Ci, którzy spotkali zmartwychwstałego Jezusa już wszystko oceniali przez pryzmat spotkania z Bogiem w wieczności. Odtąd zupełnie inaczej patrzyli na życie. Zawsze towarzyszyła im paschalna perspektywa” – wskazywał.
Nawiązał do trwającej od dwóch lat pandemii i obostrzeń, które zdezorganizowały także życie religijne wiernych. Stwierdził, że pomimo słabnącej pandemii, także tegoroczny Wielki Post i święta Wielkiej Nocy są wyjątkowe. „Przeżywamy je w cieniu trwającej już niemal od dwóch miesięcy wojny w Ukrainie napadniętej przez Rosję. Pojawiło się morze cierpienia, a rzeka łez napełniła się po brzegi. Wzbiera fala uchodźców wojennych. Jak dziś możemy się radować i śpiewać: „Wesoły nam dziś dzień nastał…?” – pytał.
„Czy możemy zapomnieć o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą? Jak śpiewać radosne pieśni, gdy tylko w Polsce ponad 2,5 miliona uchodźców wojennych z Ukrainy tęskni za swoją ojczyzną, opłakuje poległych obrońców wolności i tysiące pomordowanych osób cywilnych, w tym dzieci, kobiet i starców?” – zastanawiał się, dodając, że w tej sytuacji niezwykle ważne jest umocnienie wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
„W czasie zmagania się z pandemią wielu odkryło, że tylko w Bogu można znaleźć nadzieję i siły do heroicznej służby drugiemu człowiekowi. Wydarzenia na Ukrainie, gdzie codziennie śmierć odnosi tryumf nad życiem, potęguje się cierpienie, a wartości materialne ulegają unicestwieniu, także powinny nas skłonić do stawiania sobie zasadniczych pytań: Czy w naszych sercach i umysłach dokonała się gruntowna przemiana w spojrzeniu na życie i świat wartości materialnych? Czy przez wielkanocną spowiedź i Komunię św. ponownie przylgnęliśmy do miłosiernego Boga?” – mówił.
Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego życzył wiernym zgromadzonym w świątyni i uczestniczącym w liturgii poprzez transmisję telewizyjną i internetową, aby trudne doświadczenia pandemii i wojny w pobliskiej Ukrainie stały się źródłem pogłębionej refleksji oraz przyniosły dobre i trwałe owoce: „Obyśmy wszyscy wyszli z tej wielkiej próby umocnieni w wierze i miłości. Życzę optymizmu i nadziei powtarzając słowa skierowane do niewiast przez anioła: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział» (Mt 28,5-6)”.
„Niech Bóg przeprowadzi nas przez ciemną dolinę niepewności oraz wielu zagrożeń i pozwoli zasmakować prawdziwego życia – to znaczy życia w Prawdzie, a ostatecznie – po najdłuższej ziemskiej wędrówce – życia w wieczności, które wysłużył nam Jezus przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie. W Nim jest nasza nadzieja na ostateczne zwycięstwo dobra nad złem, życia nad śmiercią!” – zakończył arcybiskup.
Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczęła się przed archikatedrą, gdzie abp Guzdek poświęcił ogień. Od niego zapalony został paschał – symbol Chrystusa Zmartwychwstałego, który uroczyście wniesiono do świątyni.
Po homilii pobłogosławił wodę chrzcielną, a uczestnicy liturgii odnowili przyrzeczenia chrztu św. Zwieńczeniem Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna wraz z Komunią św., która zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i słowami rozesłania, wzbogaconymi dwukrotnym radosnym „Alleluja”.
Wierni mogli uczestniczyć w liturgii również dzięki transmisji TVP3 Białystok.
W niedzielny poranek o godz. 6.00 metropolita białostocki będzie przewodniczył Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego. Poprzedzi ją procesja rezurekcyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.