Bp Greger: niech prawda o Zmartwychwstałym dotrze za wschodnią granicę
16 kwietnia 2022 | 23:13 | rk | Żywiec Ⓒ Ⓟ
„Niech prawda o zmartwychwstaniu Jezusa dotrze za naszą wschodnią granicę, wszędzie tam, gdzie człowiek prowadzi wojnę z człowiekiem” – zaapelował bp Piotr Greger, który 16 kwietnia przewodniczył w Żywcu liturgii Wigilii Paschalnej. Uroczystości odbyły się w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Zakończyła je procesja rezurekcyjna wokół świątyni.
Bielsko-żywiecki biskup pomocniczy zauważył w homilii, że Kościół od samego początku „z ogromną mocą i determinacją głosi, naucza i daje świadectwo, że Pan Jezus po swoim ziemskim życiu umarł, został pogrzebany, ale pokonał śmierć i powstał do życia”. „Logika życia, które zawsze kończy się śmiercią, została podważona. Dzisiejsza święta noc jest nie tylko wspomnieniem tamtego wydarzenia, lecz nade wszystko uobecnieniem paschalnego zwycięstwa” – dodał.
Jak zauważył, wielkanocny pusty grób zachęca do nabrania odwagi. „Pomimo zmęczenia różnymi osobistymi dramatami, bez względu na przekazywane wciąż informacje o prawdziwych tragediach, których areną jest współczesny świat, nie tylko tych za naszymi wschodnimi drzwiami, pomimo doświadczanej bezsilności wobec problemów, które niesie codzienność, zobacz i uwierz, że klęska krzyża może trwać najwyżej trzy dni” – zachęcił hierarcha.
Biskup przypomniał słowa św. Jana Pawła sprzed 35 lat, który apelował, by ci, którzy głoszą śmierć Boga i szukają sposobu, by usunąć Go z ludzkiego świata, wstrzymali się i nie odrzucali Go, „bo Chrystus zmartwychwstał!”.
Kaznodzieja podkreślił, że zmartwychwstanie jest nie tylko czasem radosnego świętowania zwycięstwa życia, lecz także zachętą do spotkania z Tym, który zwyciężył.
Zanieśmy prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa do naszych domów, szkół, miejsc pracy, do szpitali, domów opieki i hospicjów. Niech ta prawda dotrze za naszą wschodnią granicę, wszędzie tam, gdzie człowiek prowadzi wojnę z człowiekiem. Wierzymy, że ostateczne słowo nie należy do śmierci, ale do życia; nie do nienawiści, ale do Bożego pokoju będącego pierwszym darem zmartwychwstałego Pana” – zaapelował na koniec.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.