Liturgia Wigilii Paschalna z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego
17 kwietnia 2022 | 00:12 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Jezus pokłada w nas swoją boską nadzieję. Odpowiedzmy Mu zatem naszą nadzieją, że potrafimy dochować wierności wypowiedzianym przyrzeczeniom chrzcielnym – powiedział w katedrze polowej Wojska Polskiego biskup polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz wojskowy przewodniczył liturgii Wigilii Paschalnej. Po jej zakończeniu ulicami Starego Miasta przeszła procesja rezurekcyjna.
W liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze polowej uczestniczyli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, żołnierze wraz z rodzinami, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej i Służby Celnej, Bractwo Kurkowe oraz Konfraternia św. Jakuba, kombatanci, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy stolicy.
W homilii bp Lechowicz przypomniał jedną z myśli Blaise’a Pascala: „Poznanie człowieka budzi rozpacz”. – Kiedy obserwujemy to, co dzieje się w Ukrainie, bezmiar okrucieństwa i nienawiści, kłamstwa i pogardy, to rzeczywiście jesteśmy skłonni przyznać rację myślicielowi. Z drugiej strony nie brakuje postaw budzących wiarę w dobroć człowieka. Gotowość Ukraińców do ofiary nawet z życia w obronie wolności i suwerenności ojczyzny oraz bezinteresowna pomoc ze strony Polaków to powody do umiarkowanego optymizmu – powiedział.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Wigilia Paschalna zachęca nas do postawienia pytania do czego prowadzi poznanie Boga? Zdaniem biskupa czytania liturgii Wigilii Paschalnej „ukazują Boga, jako kogoś, kto nas miłuje”, „wybiera, daje dowód, że nie jesteśmy dla niego bezimienni”. – Gdy słuchamy opisu dziejów zbawienia, to przekonujemy się, że poznanie Boga budzi nie rozpacz i rezygnację, ale właśnie nadzieję. Nasza nadzieja opiera się na tym, że jesteśmy wybrani i umiłowani przez Boga, który dzięki zmartwychwstaniu Jezusa pokonał naszych największych wrogów: grzech, śmierć i szatana – powiedział.
Bp Lechowicz przypomniał, że w momencie chrztu Bóg zawarł z nami przymierze, wtedy staliśmy się jego dziećmi. – Dlatego w Wigilię Paschalną odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Odnawiamy nasze przymierze, powtarzając dwa słowa: „wyrzekam się” i „wierzę”. To jest nasz wybór będący odpowiedzią na wybór ze strony Boga. Co to znaczy „wyrzekam się” i „wierzę”? To znaczy wybieram, czyli kocham! Czyli odpowiadam miłością na miłość Boga! – przekonywał biskup. Dodał, że z relacji międzyludzkich wiemy, że „nie ma miłości bez wyrzeczenia i wiary”. – Nawet Bóg postanowił być w tym solidarny z człowiekiem. W osobie Jezusa najpierw wyrzekł się boskiej chwały, stając się człowiekiem, a następnie wyrzekł się ziemskiej chwały, przyjmując śmierć haniebną na krzyżu – powiedział.
Biskup zauważył, że Bóg „nie przestał wierzyć w człowieka, nawet wtedy, gdy ten go zdradził i opuścił”. – Gdy tak właśnie zachował się apostoł Piotr, Jezus po swoim zmartwychwstaniu zamiast zganić go i odebrać pierwszeństwo wśród apostołów stawia mu pytanie: czy miłujesz mnie? – przypomniał biskup.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że zmartwychwstały Jezus „wierzy w nas, podobnie jak wierzył Piotrowi”. – Pokłada w nas swą boską nadzieję. Odpowiedzmy Mu zatem naszą nadzieją, że potrafimy dochować wierności wypowiedzianym przyrzeczeniom chrzcielnym. Na podobieństwo Piotra też trzykrotnie wyznamy miłość Jezusowi – wypowiemy trzy razy „wyrzekam się” i trzy razy „wierzę”. Wyznamy miłość, będącą odpowiedzią na miłość, którą Jezus okazał nam i okazuje aż do końca! – zachęcał bp Lechowicz.
Po Komunii świętej od Grobu Pańskiego, znajdującego się w Kaplicy Katyńskiej, ulicami Starego Miasta wyruszyła procesja rezurekcyjna. Przemarsz odbył się ulicami Długą, Miodową, Kapitulną, Podwalem i znów Długą na plac Krasińskich. Przy pomniku Jana Kilińskiego członkowie Bractwa Kurkowego oddali salut, przywódcy insurekcji w Warszawie z 1794 r. Procesji towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego ze sztandarem. Melodię pieśni odgrywała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
Pod pomnikiem Powstania Warszawskiego bp Wiesław Lechowicz udzielił wiernym pasterskiego błogosławieństwa i złożył świąteczne życzenia. Ks. kpt Mateusz Korpak, administrator katedry polowej podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości i przebiegu Triduum Paschalnego oraz wiernym za udział w nabożeństwach.
Rezurekcję zakończyła defilada żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.