Święto Miłosierdzia Bożego w płockim sanktuarium
22 kwietnia 2022 | 15:47 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 24 kwietnia przypada Święto Miłosierdzia Bożego, które zostało ustanowione z woli Jezusa Miłosiernego. Jezus objawił ją św. s. Faustynie Kowalskiej w Płocku – miejscu jego pierwszego objawienia w obrazie „Jezu ufam Tobie”. Uroczysta Eucharystia sprawowana będzie w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia o godz. 12.00. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi biskup płocki Piotr Libera.
Święto Miłosierdzia Bożego w Płocku każdego roku ma uroczysty charakter. W tym roku przypada w 91. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie” św. s. Faustynie Kowalskiej, zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, co miało miejsce 22 lutego 1931 roku w klasztorze w Płocku.
Centralna Msza św. będzie sprawowana 24 kwietnia o godz. 12.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup płocki Piotr Libera.
Tego dnia Msze św. w sanktuarium będą sprawowane także o godz. 8.00, 10.00, 17.00. O godz. 15.00 – Godzinie Miłosierdzia – odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Msze św. i adoracja Najświętszego Sakramentu z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku będą transmitowane na kanale YouTube sanktuarium.
Święto Bożego Miłosierdzia poprzedzi czuwanie nocne – „Noc walki duchowej o błogosławieństwo dla Polski”, które rozpocznie się 23 kwietnia o godz. 20.00 i potrwa do godz. 4.00 24 kwietnia. Dokładnie o godz. 24.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny. Osoby chętne do udziału w czuwaniu powinny zabrać ze sobą karimatę, wodę, posiłek.
Organizatorami wydarzenia są: Wojownicy Maryi, Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku, Rycerze Jana Pawła II, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Kościół Domowy, Katolicka Odnowa w Duchu Świętym.
***
Święto Miłosierdzia Bożego (zwane też Niedzielą Miłosierdzia Bożego) obchodzone jest ku czci Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Według objawień mistycznych św. Faustyny Kowalskiej, o ustanowienie tego święta prosił Jezus Chrystus i dał obietnice związane z nim:
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia” (Dz. 299); „W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie Moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki, ani anielski” (Dz. 699); „Pierwsza niedziela po Wielkanocy jest Świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla Mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu” (Dz. 742). Święto Miłosierdzia Bożego poprzedza nowenna do Miłosierdzia Bożego, która rozpoczyna się w Wielki Piątek.
Święto Miłosierdzia Bożego ustanowił św. Jan Paweł II podczas kanonizacji św. Faustyny 30 kwietnia 2000 roku. Papież ogłosił II Niedzielę Wielkanocną – Świętem Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu papież dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. 18 kwietnia 1993 roku, w Niedzielę Miłosierdzia, została beatyfikowana s. Faustyna Kowalska. 30 kwietnia 2000 roku – w Roku Wielkiego Jubileuszu, także w Święto Miłosierdzia, została ona kanonizowana.
W tym roku w Płocku, Polsce i na świecie obchodzona jest 91. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego w obrazie „Jezu ufam Tobie” św. s. Faustynie Kowalskiej, co miało miejsce 22 lutego 1931 roku w klasztorze w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.