“Zrozumieć więcej i uwierzyć mocniej” – Warszawski Festiwal Teologiczny
27 kwietnia 2022 | 15:45 | archwwa.pl | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Od 5 do 8 maja odbędzie się po raz pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny. W programie znajdą się nie tylko debaty naukowe i konferencje, ale także spotkania modlitewne, koncert “Artyści Bogu” i spacer teologiczny z bp. Michałem Janochą po warszawskiej Starówce. Organizatorem festiwalu jest Akademia Katolicka w Warszawie.
– Warszawski Festiwal Teologiczny to wydarzenie, które łączy w sobie naukę, modlitwę i kulturę, a ma ono ukazać bogactwo i piękno teologii: nauki o Bogu, w różnych jej aspektach, a przez to pomóc zrozumieć więcej i uwierzyć mocniej – podkreśla rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina. – Chodzi przecież o to, by zacząć rozmawiać i uczyć się wspólnego szukania prawdy – mówi.
Festiwal rozpocznie się 5 maja debatą naukową pod tytułem “Człowieka zmagania o przyszłość. Nauka, kultura, wiara”. W debacie przygotowanej we współpracy z Komitetem Nauk Teologicznych PAN głos zabiorą: prof. Alojzy Nowak, ekonomista i rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Krawczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, filozof prof. Zbigniew Stawrowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i bioetyk ks. prof. Marian Machinek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Debatę poprowadzi dominikanin o. dr Janusz Pyda z Akademii Katolickiej. W programie znajdą się także inne dyskusje.
Wieczorem 5 maja, uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w modlitwie uwielbienia animowanej przez zespół „Mocni w Duchu”, w kościele akademickim św. Anny.
W ramach cyklu “Duchowość dla Warszawy” organizatorzy zapraszają w piątek 6 maja na wykład otwarty: “Modlić się, ale jak? Przewodnik po modlitwie”. Gośćmi będą o. prof. Andrzej Derdziuk oraz dr hab. Dorota Kornas-Biela, oboje z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Sobota 7 maja rozpocznie się od Mszy świętej, którą odprawi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w kościele seminaryjnym o godz. 9.30. Potem rozpoczną się dyskusje. Pierwsza z nich będzie toczyć się wokół problemu: “Moje dziecko odchodzi z Kościoła. Jak przekazywać wiarę w rodzinie? Głos zabiorą psychologowie: ks. prof. Romuald Jaworski i dr Szymon Grzelak.
Natomiast w konferencji pt. “Komu służy wirtualna ambona? Ewangelizacja, formacja, dezinformacja” swoją perspektywę przedstawią: o. Tomasz Grabowski OP (dominikanie.pl), ks. Teodor Sawielewicz („Teobańkologia”), Agata Rujner („Prawie Morały”).
Podczas Warszawskiego Festiwalu Teologicznego organizatorzy przygotowali też propozycje na styku: teologia a kultura. Będzie można wysłuchać koncertu, w którym wystąpi m.in. znany tenor o. Rafał Kobyliński SJ. A bp Michał Janocha, wybitny historyk sztuki w ramach “Spaceru teologicznego Varsovia sacra” oprowadzi chętnych po warszawskiej Starówce.
Festiwalowa niedziela 8 maja rozpocznie się w bazylice Świętego Krzyża, gdzie o godz. 9.00 ks. prof. Pawlina odprawi Mszę świętą “radiową”. W południe społeczność Akademii Katolickiej wyruszy na Jasną Górę w autokarowej pielgrzymce. Apel Jasnogórski o godz. 21.00 będzie ostatnim punktem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego.
Rektor Akademii Katolickiej ks. prof. Krzysztof Pawlina wyraził nadzieję, że debata, w której wezmą udział przedstawiciele środowiska nauki ukaże, w jaki sposób współczesne działania człowieka mają wpływ na kształtowanie przyszłości naszej cywilizacji. Zaprosił do niej rektorów warszawskich uczelni, profesorów teologii, członków komitetu PAN, ale debata jest otwarta także dla szerokiej publiczności i każdy będzie mógł się jej przysłuchiwać.
– Chciałbym, aby Warszawski Festiwal Teologiczny posłużył ożywieniu wiary w nas, chciałbym ukazać oblicze Kościoła, który się uczy, modli i jednoczy – podkreśla ks. prof. Pawlina.
Organizatorem Warszawskiego Festiwalu Teologicznego jest Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW), w którego auli odbędą się debaty i konferencje.
Transmisje/Materiały wideo festiwalu będą dostępne na stronie: akademiakatolicka.pl
Szczegółowy program na stronie archwwa.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.