Bp Włodarczyk chce współpracy duchownych i świeckich
29 kwietnia 2022 | 12:27 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk spotkał się w seminarium duchownym z członkami powołanych przez siebie rad i komisji, które jak podkreślił, „mają służyć dla dobra ludu Bożego”. W skład poszczególnych gremiów weszły zarówno osoby świeckie jak i duchowne. – Dziękuję, że odpowiedzieliście na zaproszenie, by podjąć współpracę dla diecezji, wykorzystując swoje kompetencje i charyzmaty. To czas odkrywania oblicza i formy Kościoła synodalnego – powiedział ordynariusz.
Na pięć lat zostały powołane: Diecezjalna Rada Duszpasterska, Diecezjalna Komisja Liturgiczna, Rada ds. Formacji Kapłańskiej, Rada Ekonomiczna, Zespół ds. Spraw Zmian Personalnych, Podkomisja ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Bydgoskiej, Podkomisja ds. Architektury i Sztuki Sakralnej Diecezji Bydgoskiej, Podkomisja ds. Budowy i Konserwacji Kościołów i Budynków Kościelnych. – Potrzebny będzie czas modlitwy, refleksji, słuchania, ale i działania – dodał bp Włodarczyk, zwracając uwagę na współodpowiedzialność świeckich. – Będziemy korzystali z pomocy fachowców w różnych dziedzinach, by to działanie było skuteczne – mówił, wskazując na funkcje konsultacyjne i doradcze.
Ostateczne decyzje zawsze podejmuje ordynariusz. – Jednak chcę was słuchać. Nie ma innej drogi synodalności – dodał bp Włodarczyk. – Zaproszenie świeckich do współpracy świadczy o wielkiej odwadze, ale przede wszystkim trosce księdza biskupa. Wszyscy tworzymy ten sam Kościół. Po pandemii, która mocno dotknęła wiele środowisk, potrzebny jest impuls, który spowoduje ponowne zaangażowanie we wspólnotach. Chcąc coś robić, musimy czuć wsparcie ze strony pasterza. A patrząc na to wszystko, co ksiądz biskup robi, jest ono odczuwalne – dodała Anna Maćkowska z Nakła nad Notecią, powołana do Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej, zaangażowana w powstawania hospicjum w Olszewce.
Do współpracy zostało zaproszonych ponad dziewięćdziesiąt osób. – Model współpracy ze świeckimi jest stylem samego Pana Jezusa. To On gromadził przy sobie ludzi, którzy szli za Nim. Na tym polega pasterzowanie – bycie z ludźmi i dla ludzi. Podejmowanie decyzji, nie jedynie w oparciu o własne rozeznawanie, ale wspólne, w duchu synodu – powiedział ks. dr Marcin Jiers, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej, powołany do Zespołu ds. Zmian Personalnych i Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. – Jeżeli jesteśmy braćmi, siostrami w jednym Kościele i pragniemy żyć w dialogu, musimy słuchać najpierw Boga, a potem siebie nawzajem – dodał ks. Krzysztof Buchholz, proboszcz parafii NSPJ w Bydgoszczy, powołany do Diecezjalnej Komisji Duszpasterskiej. – Ta współpraca jest konieczna – powiedziała Anna Szarapka z Podkomisji ds. Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Bydgoskiej. – Mam nadzieję, że zaczniemy rozmawiać o tym, by nasz Kościół się rozwijał. By był – tak jak myśli nasz biskup – otwarty, pełen miłości, dobra i szacunku wobec każdego człowieka. Takiej współpracy często dzisiaj brakuje, a Kościół postrzegany jest poprzez pryzmat dwóch słów: my i wy. Tu nie chodzi o rewolucję, ale o bycie bardziej otwartym, zwłaszcza na ludzi świeckich – podsumował ks. Sławomir Bar CM, proboszcz parafii św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, powołany do Rady ds. Formacji Kapłańskiej.
Każde z gremiów będzie działało w oparciu o ustalony harmonogram pracy i zapraszało do udziału w spotkaniach przynajmniej raz w roku biskupa. Warto podkreślić, że ordynariusz wsłuchuje się również w opinie Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów oraz Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.