Katowice: modlitwa w Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego
29 kwietnia 2022 | 15:05 | ks. rs. | Katowice Ⓒ Ⓟ
W Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego abp Wiktor Skworc przewodniczył Mszy w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. W homilii wspomniał duchownych zamordowanych w czasie totalitaryzmów. Metropolita katowicki podkreślił, że ubiegłoroczna beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy stała się impulsem do wydania reprintu unikatowego wydawnictwa.
„Księga upamiętniająca kapłanów, którzy zginęli z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej oraz tych, którzy zostali skazani na śmierć przez reżym komunistyczny tak w czasie wojny, jak i również po jej zakończeniu, a także misjonarzy męczenników alumnów i braci zakonnych” – mówił abp Skworc.
Wyjaśnił, że publikacja powstała w Tarnowie w 2010 roku z okazji ogłoszonego przez papieża Benedykta Roku Kapłańskiego. – Celem wydawnictwa było upamiętnienie, do czego wzywał Jan Paweł Wielki, męczeńskiej ofiary duchownych, którzy w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu złożyli ofiarę z życia i ponieśli śmierć zdaną najczęściej z motywu nienawiści do wiary i kapłaństwa – powiedział.
Abp Skworc zaznaczył, że 1 maja 2010 roku podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów na Jasną Górę oryginał publikacji niesiony był w procesji przez delegację duchowieństwa z częstochowskiej katedry na Jasną Górę wraz ziemią z miejsc kaźni polskich księży i został tam złożony jako votum kapłanów polskich.
Reprint wydawnictwa przekazał alumnom z przeznaczeniem umieszczenia go jako pamiątki w Izbie Pamięci bł. Jana Franciszka, patrona seminarium. – Niech przypomnienie personaliów ofiar duchownych, męczenników czasu II wojny światowej i stalinizmu umocni wszystkich duchownych i tych, którzy weszli na drogę realizacji powołania, w służbie aż do końca – mówił metropolita katowicki.
W homilii przywołał fragment kazania śląskiego męczennika wygłoszonego 7 kwietnia 1940 roku: „Najbardziej charakterystycznym znamieniem dobrego pasterza, którego Pan Jezus opisuje w swojej przypowieści, przedstawiając w niej samego siebie, jest to, że pasterz dobry zasłania samym sobą owieczki przed napastnikiem i życie swe oddaje w obronie owiec”. – „Iluż mamy takich, co by życie swe dali za owce swe”? – pytał za bł. Janem Machą. – Odpowiedź na pytanie postawione przez Błogosławionego zawiera omawiane wydawnictwo – dodał.
Eucharystię, której przewodniczył abp Skworc, koncelebrowali przełożeni seminaryjni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.