„Nieformalne rekolekcje” episkopatu USA
30 kwietnia 2022 | 12:53 | o. jj, kg (KAI Tokio) | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
W dniach 13-17 czerwca w San Diego w stanie Kalifornia odbędą się „nieformalne rekolekcje” biskupów amerykańskich. Według dwutygodnika „National Catholic Reporter” z 25 kwietnia, mają one skupiać na „jedności episkopatu po półtora roku napięć związanych z udzielaniem komunii politykom katolickim, popierającym aborcję, łącznie z prezydentem Joe Bidenem”. Nauki głosić będzie arcybiskup Sydney w Australii, dominikanin Anthony Fisher, który – jak zapewnia pismo – „na pewno nie poprowadzi biskupów w kierunku schizmy”.
Biskup Memphisu w stanie Tennessee – David Talley, przewodniczący komisji episkopatu ds. ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego, oznajmił, iż spotkanie czerwcowe obejmie „modlitwę prywatną i wspólnotową, braterski dialog, a jego celem nadrzędnym ma być wzrost intelektualny, duszpasterski i duchowy oraz (pogłębienie) jedności z papieżem”.
W liście do przyszłego rekolekcjonisty z 7 marca bp Talley poprosił go o „skoncentrowanie się na temacie «Braterstwo biskupów i Wspólnota» oraz na słowach Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza (18, 20): «Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w Imię moje, tam Ja jestem pośród nich»”. Komentując to zdanie hierarcha amerykański dodał: „Widzimy tu Jezusa, który powołuje apostołów i tworzy z nich wspólnotę wokół siebie. Ta «wspólnota z Nim» oznacza dla nas, biskupów, zjednoczenie z Chrystusem i Jego uczniami”.
Z kolei o. Thomas Reese, jezuita i dziennikarz, który przez dziesięciolecia relacjonował i komentował spotkania biskupów, uznał, że „jest to wspaniała idea (…). Biskupi właśnie teraz tego potrzebują. Księża bardziej rozmawiają ze sobą i dzielą się własnymi doświadczeniami. Ale biskupi nie mają tylu okazji, zwłaszcza ci, którzy żyją w odległych miejscach. (…) Będzie to więc wyjście poza wirtualne kontakty i stereotypy, że jakiś biskup zajmuje «takie stanowisko», nie znając w ogóle tego człowieka”.
O. Reese pochwalił też wybór abp. Fishera na rekolekcjonistę. Przypomniał, że w naukach, które głosił on w czasie Światowych Dni Młodzieży w Sydney w sierpniu 2008 „nie wahał się powiedzieć ofiarom pedofili w Kościele, «aby nie tkwili stale w tych samych, starych ropiejących ranach». Bronił też nauki Kościoła m.in. w sprawie ochrony życia od poczęcia i etyki seksualnej”. A w 2015 w dyskusji z etykiem Peterem Singerem wystąpił przeciwko eutanazji. Jest on także przeciwny legalizacji „małżeństw” homoseksualnych w Kościele i wyraził rozczarowanie faktem, że większość Australijczyków głosowała za uznaniem tego rodzaju związków w referendum w 2017 r. Dlatego też o. Reese uważa, iż „(Fisher) na pewno nie jest kimś, kto pociągnąłby biskupów w kierunku jakiejś schizmy”.
Tegoroczne „nieformalne rekolekcje” zaplanowano zamiast dorocznego spotkania czerwcowego (episkopat USA zbiera się co roku dwukrotnie: w czerwcu i listopadzie). Zdaniem pisma odbędą się one po „naznaczonym napięciami spotkaniu wirtualnym w czerwcu 2021”. Później, na spotkaniu w Baltimore jesienią ub.r. biskupi zatwierdzili dokument „Spójność Eucharystii” (Eucharistic Consistency), który przypominał naukę katolicką nt. Eucharystii, wstrzymując się jednocześnie od wskazywania kontrowersyjnych polityków – katolików, popierających przerywanie ciąży.
Anthony Colin Joseph Fisher OP urodził się 10 marca 1960 w Sydney. 18 lutego 1987 złożył śluby zakonne w zakonie dominikanów a 14 września 1991 przyjął święcenia kapłańskie, po czym na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii uzyskał w 1995 doktorat z bioetyki. Po powrocie do kraju został wykładowcą katolickiego uniwersytetu w Melbourne, na którym w 2000 założył instytut badań nad małżeństwem i rodziną.
16 lipca 2003 św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Sydney; sakry udzielił mu 3 września tegoż roku ówczesny metropolita tego miasta, późniejszy kardynał George Pell. Jako biskup Fisher był wikariuszem ds. życia i zdrowia oraz proboszczem jednej z miejscowych parafii. 8 stycznia 2010 Benedykt XVI powołał go na biskupa diecezjalnego Parramatty, skąd 18 września 2014 Franciszek przeniósł go na urząd arcybiskupa metropolity Sydney.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.