Bp Turzyński zachęca do modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju
30 kwietnia 2022 | 15:27 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zachęcił do modlitwy za Polonię i Polaków żyjących poza granicami naszego kraju. 2 maja będzie obchodzony Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Z tej okazji podziękował Polakom, że zachowują wiarę, polską kulturę, mowę i tradycję. Ale z drugiej strony zauważył również, że „trzeba dotrzeć do Polaków, którzy swoją wiarę zostawili w Polsce”.
Od marca 2022 roku bp Piotr Turzyński jest delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W pierwszej kolejności planuje odwiedzić placówki duszpasterskie w Rzymie i Wiedniu. W planach jest również pobyt w Kahlenbergu, gdzie będzie modlił się kościele, w którym król Jan III Sobieski uczestniczył we Mszy św. przed zwycięską bitwą wiedeńską nad armią turecką 12 września 1683 roku.
– Chcę poznać i dowartościować istniejące już inicjatywy polonijne. Chciałbym też zainspirować księży do tego, aby szukali tych, którzy są daleko od Kościoła. Jest duże grono Polaków, którzy jadąc do innego kraju, zostawiają wiarę w Polsce. To zadanie ewangelizacyjne. Trzeba do nich dotrzeć, znaleźć drogę do ich serc – mówił bp Turzyński, który był gościem Radia Plus Radom.
Dodał, że pomocą w tym dziele, może być „powiązanie tożsamości narodowej, czy patriotycznej z tożsamością chrześcijańską”. Stwierdził, że kościoły są miejscem, gdzie spotykają się Polacy. – To okazja zaproszenia tych osób do wspólnoty i dzieła ewangelizacji. To okazja do ukazania piękna wiary – powiedział biskup.
W dalszej części rozmowy bp Turzyński powiedział, że polskość jest dobrem. – Nasza dramatyczna historia, związana również z wieloma procesami emigracyjnymi, nie zmienia faktu, że polskość jest wielkim skarbem. Polskość to wartość na której warto budować. Życzę Polakom za granicą, aby umieli odkrywać swoją tożsamość, piękną i niezwykłą. Życzę, aby cieszyli się polskością, odkrywali Bożą opiekę i opiekę Matki Bożej, która nam towarzyszy przez wieki. Niech Polacy doświadczą tej opieki – życzył.
Na koniec powiedział, że księża duszpasterze, pracujący wśród Polonii, muszą być elastyczni. – Muszą troszczyć się o grupy i ruchy, działające w parafiach i ośrodkach emigracyjnych. Zresztą każdego roku, przed wakacjami, odbywają się warsztaty dla duszpasterzy, którzy planują rozpocząć posługę wśród Polonii. Potrzeby są większe od posiadanego stanu osobowego. Jeśli ktoś czuje powołanie do służby wśród Polonii, to trzeba iść za tym głosem serca. Mimo różnorodności duszpasterstw, niezbędna jest otwartość duszpasterzy. Trzeba być otwartym na współpracę z radami parafialnymi, grupami wiernych, którzy opiekują się parafią – przekonywał bp Piotr Turzyński.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest formą hołdu dla Polonii i Polaków żyjących poza Ojczyzną za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, za konsekwentność tożsamości narodowej i za wierność wobec Polski w najtrudniejszych momentach historii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.