Wodzisław: wprowadzenie relikwii św. Peregryna Laziosi – „duchowego lekarza” chorób nowotworowych
02 maja 2022 | 08:13 | dziar | Wodzisław Ⓒ Ⓟ
Bp Andrzej Kaleta wprowadził wczoraj relikwie św. Peregryna Laziosi – włoskiego zakonnika, nazwanego „duchowym lekarzem” chorób nowotworowych, do kościoła św. Marcina w Wodzisławiu. Pielgrzymi często pytali o obecność relikwii i możliwość modlitwy przy nich.
W homilii bp Andrzej Kaleta przypomniał znaczenie relikwii w życiu Kościoła.
– Relikwie świętych są przede wszystkim znakiem ich nadprzyrodzonej obecności pośród nas. Oddając cześć relikwiom ostatecznie czcimy owych świętych, a przez to wielbimy samego Pana Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i uświęcenia każdego człowieka. Ponadto relikwie są znakiem, który uświadamia nam, jak wiele Bóg może uczynić w życiu człowieka, żyjącego wiarą, nadzieją i miłością, czyli żyjącego po prostu Bogiem – mówił.
Zauważył, że św. zaś Peregryn „przykładem swojego życia uczy nas, że aby otrzymać jakąkolwiek łaskę, w tym szczególnie łaskę uzdrowienia potrzebna jest nasza modlitwa i wiara”.
O wiarę upomina się Zmartwychwstały Pan; przypomina, że przecież zapowiadał swoje cierpienie i śmierć ale mówił też, że zmartwychwstanie. Jezus dziś również pyta o naszą wiarę – mówił biskup.
– Patronem ciężko chorych został człowiek, który całym swoim życiem pokazywał, że uzdrowienie ciała, uwolnienie od bólu nie jest celem samym w sobie. Ma ono być tylko wstępem do uzdrowienia duszy – przypomniał bp Kaleta. Homilię zakończył modlitwą do św. Peregryna.
– Św. Peregryn Laziosi to włoski zakonnik z XIII wieku, serwita, znany z niezwykłego rozmodlenia i bardzo surowego, ascetycznego życia, który w cudowny sposób został wyleczony przez Boga z raka nogi, a dziś skutecznie wstawia się za chorymi na nowotwory i uprasza dla nich łaskę uzdrowienia – mówi KAI ks. Mieczysław Robak, proboszcz w Wodzisławiu. Dodaje, że wiele osób wiedząc o czci Lanckorońskich wobec św. Peregryna – fundatorów Wodzisławia i miejscowego kościoła – pytało o relikwie w Wodzisławiu.
W Polsce św. Peregryn wciąż jest mało znany, a jego relikwie posiada zaledwie kilka kościołów.
Peregryn Laziosi urodził się w 1260 r. w zamożnej rodzinie w północnych Włoszech. Dzieciństwo i młodość Peregryna przypomina nieco historię Franciszka z Asyżu. Majątek posiadany przez rodziców pozwolił mu oddać się przyjemnościom i hulaszczemu trybowi życia. W młodości otwarcie sprzeciwiał się papieżowi i Kościołowi. Gdy postanowił radykalnie odmienić swoje życie, objawiła mu się Matka Boża, mówiąc, aby udał się do Sieny i tam wstąpił do zakonu serwitów. Po zakończeniu formacji i przyjęciu święceń kapłańskich ojciec Peregryn rozpoczął pracę duszpasterską, której oddał się bez reszty.
W krótkim czasie dał się poznać jako gorliwy kaznodzieja, niezrównany mówca, wyrozumiały spowiednik oraz opiekun ubogich i umierających. W poważnej chorobie nogi kiedy groziła mu amputacja, w półśnie objawił mu się Pan Jezus, który zszedł z krzyża i dotknięciem dłoni uleczył chorą nogę.
W roku 1609 został beatyfikowany przez papieża Pawła V, a 27 grudnia 1726 r. papież Benedykt XIII dokonał jego kanonizacji. Św. Peregryn Laziosi znany jest wśród wiernych jako patron chorych na raka.
Obecny kościół w Wodzisławiu został wzniesiony w latach 1621-1644, z fundacji Samuela Lanckorońskiego. Konsekrował go bp Mikołaj Oborski w 1664 r. Kościoła nie oszczędzały pożary, z trudem odbudowywano go m.in. w latach 1746-1787. Zapewne ze względów finansowych nie udało się odbudować świątyni w planowanym stylu włoskim. Pożary niszczyły kościół kilkakrotnie, dzwonnica spłonęła np. w 1865 r. Kościół jest barokowy, nawa dwuprzęsłowa, ołtarz – główny i dwa boczne – klasycystyczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.