Akcja zakupu szczoteczek i past do zębów na misje
03 maja 2022 | 17:39 | Fundacja Redemptoris Missio | Poznań Ⓒ Ⓟ
To już czwarta edycja akcji zorganizowanej przez Redemptoris Missio – „Kup pan szczotkę”, dzięki której dotychczas wysłano ponad 100 tys. past i szczoteczek do zębów do krajów misyjnych. Dzięki nim polscy misjonarze mogli kontynuować w prowadzonych przez siebie szkołach naukę szczotkowania zębów, aby zapobiegać próchnicy.
Już jutro (4 maja) o godz. 10.00 Fundację Redemptoris Missio odwiedzi dentystka Monika Wieczorek, wolontariuszka Fundacji, która w czerwcu wybiera się do Republiki Środkowoafrykańskiej, jednego z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. W kraju tym od wielu lat toczy się wojna domowa, a opieka medyczna jest na skrajnie niskim poziomie. To już czwarta misja dentystki, wcześniej była dwa razy w Republice Środkowoafrykańskiej i raz w Kamerunie. Tym razem pojedzie do założonego przez diecezję tarnowską gabinetu stomatologicznego w Bagandou i do miejscowości Nola.
W Republice Środkowoafrykańskiej na cały kraj jest tylko jeden lekarze ginekolog, jeden kardiolog i jeden psycholog. Stomatologów jest 10, ale nikt nie zna ich wykształcenia, a ich pacjenci bardzo często umierają z powodu używania przez nich niesterylnych narzędzi. Wielu miejscowych dentystów w poszukiwaniu lepszego życia wyjeżdża do pobliskiego Kamerunu, a wielu przyjmuje jako lekarze ogólni. Dentyści pracują głównie w stolicy lub w większych miastach. Dlatego gdy wolontariuszka jest na miejscu, przybywają do niej ludzie z Konga i Kamerunu oraz z samej stolicy, gdyż boją się chodzić do miejscowych stomatologów z powodu zgonów po ekstrakcjach i nieużywania przez nich środków znieczulających.
Monika Wieczorek wraz z Izabelą Cywą będą odwiedzać wioski i przeprowadzać w nich akcję edukacyjną dotyczącą profilaktyki próchnicy. Pigmeje, wśród których pracowała nasza wolontariuszka, nigdy nie trzymali w rękach szczoteczki. A wynikające z powodu braku higieny choroby przyzębia mają ogromny wpływ na cały organizm (np. choroby nerek i serca) oraz w przypadku kobiet ciężarnych na niską masę urodzeniową dzieci.
„Mamy już w tym doświadczenie. Kiedy przybywamy z pomocą do pigmejskich osad, pierwsze, co robimy, to wspólne mycie zębów. To przełamuje bariery. Pośmiejemy się przy tym, ja nauczę, jak się trzyma szczoteczkę. Potem łatwiej mi też wszystkich zbadać, nie tylko mają oczyszczone zęby, ale też mniej się boją białej kobiety. Zwykle nikt nie chce usiąść na fotelu jako pierwszy. Dopiero po tym, jak to zrobi szef wioski, na «pierwszy ogień» wysyłane są kobiety i dzieci. Zdarzało mi się wyrywać zęba kobiecie z dzieckiem przy piersi, bo gdy tylko je na chwilę odkładała, zaczynało płakać”.
Wolontariuszka planuje zbadać 700 osób i przeszkolić ponad 1000. Akcje będą się odbywały w szkołach i w kościołach po Mszach świętych. Fundacja „Redemptoris Missio chce zebrać szczoteczki i pasty do zębów, które wolontariuszki zabiorą ze sobą. Dary będą również wysyłane do wielu miejsc, wszędzie tam, gdzie dzięki poprzednim edycjom akcji misjonarze nauczyli dzieci myć zęby. Czas wymienić im szczoteczki, bo podarowane ostatnio już się im zużyły.
Akcja „Kup pan szczotkę!” została zapoczątkowana w 2014 r. w związku z wyjazdem wolontariusza fundacji, stomatologa Krzysztofa Gniazdowskiego, do Kamerunu. Tam od ponad dwunastu lat przy misji w Abong Mbang działa polski gabinet stomatologiczny, jedyny w promieniu 200 km. Fundacja „Redemptoris Missio” zapewnia obecność stomatologa w tym miejscu.
Pasty i szczoteczki zebrane przez Fundację „Redemptoris Missio” trafiają też do przychodni utworzonych w ramach programu „Dentysta w Afryce”. Dzięki Polakom na misjach w Afryce działa wiele gabinetów stomatologicznych, które każdego dnia przynoszą ulgę w cierpieniu setkom chorych. Szczoteczki i pasty Fundacja zbiera do 30 czerwca 2022 r. Należy je dostarczyć na adres: Fundacja Redemptoris Missio, ul. Junikowska 48 60-163 Poznań.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.