Metropolita Gudziak doktorem h.c. Uniwersytetu Katolickiego Ameryki
16 maja 2022 | 19:00 | kg (KAI/RISU) | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
Katolicki Uniwersytet Ameryki w Waszyngtonie przyznał doktorat honorowy w dziedzinie praw człowieka ukraińskiemu greckokatolickiemu metropolicie Filadelfii Borysowi Gudziakowi. Nastąpiło to podczas uroczystości wręczania dyplomów absolwentów tej uczelni 14 maja.
Uzasadniając tę decyzję władze uniwersytetu w stolicy Stanów Zjednoczonych podały, iż jest to wyraz uznania dla władyki, prezydenta Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UUK) we Lwowie, za jego „pełną oddania posługę Kościołowi, katolickiej nauce wyższej i narodowi Ukrainy”. „Życie i działalność arcybiskupa Borysa Gudziaka świadczą o prawdzie współdzielenia się i sprawiedliwości, przede wszystkim zaś o wytrwałości nadziei chrześcijańskiej” – podkreślono w wyjaśnieniu.
Kierownictwo uczelni przypomniało, że po rozpoczęciu pełnowymiarowego wtargnięcia Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. władyka Borys wielokrotnie występował z oświadczeniami, wzywającymi świat do trzymania się zasad moralności i do wspierania narodu ukraińskiego. „To podstawa moralna jest nauką, głoszoną przez Jezusa i którą powinien żyć Kościół. Prawda o współdzieleniu i sprawiedliwości, a nie przemoc i wojna są wolą Bożą dla nas. A prawda Boża zwycięży” – tak między innymi przedstawiono nowego doktora h.c. w czasie uroczystości.
Katolicki Uniwersytet Ameryki (The Catholic University of America, CUA) jest prywatną szkoła wyższą w Waszyngtonie, założoną w 1887 przez duchowieństwo katolickie USA przy poparciu Leona XIII. Jest to narodowy uniwersytet Kościoła katolickiego w tym kraju i ośrodkiem naukowym dla osób mających już wyższe wykształcenie. W jego ramach istnieje 12 wydziałów i 21 ośrodków badawczych. Jest to jedyna amerykańska szkoła wyższa, wydający dyplomy od razu z trzema specjalnościami teologicznymi: z prawa kanonicznego, filozofii i teologii. Adres elektroniczny uniwersytetu: ucu.edu.ua.
Arcybiskup-metropolita Borys Gudziak urodził się 24 listopada 1960 w mieście Syracuse (stan Nowy Jork w USA) w rodzinie emigrantów ukraińskich. Po ukończeniu studiów przeduniwersyteckich w Akademii Braci Chrześcijańskich uzyskał w 1980 dyplom w zakresie filozofii i biologii na Uniwersytecie w swym mieście rodzinnym. Następnie kontynuował studia w rzymskim Kolegium „Santa Sofia” z ramienia archieparchii (archidiecezji) lwowskiej i w Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, uzyskując w 1983 dyplom z teologii.
Potem wrócił do Stanów Zjednoczonych, ale w 1992 przeniósł się na stałe do Lwowa, gdzie założył Instytut Historii Kościoła, którego w 10 lat później został dyrektorem. Ówczesny arcybiskup większy lwowski kard. Myrosław Lubacziwśkyj mianował go w 1993 przewodniczącym komisji ds. odnowienia Akademii Teologicznej we Lwowie. W latach 1994-95 B. Gudziak ponownie przebywał w Rzymie, tym razem na studiach w Papieskim Instytucie Wschodnim, pogłębiając tam szczególnie myśl neopatrystyczna rosyjskiego teologa prawosławnego Gieorgija Fłorowskiego.
Po powrocie na Ukrainę w 1995 został wicerektorem, a 5 lat później rektorem lwowskiej Akademii Teologicznej, przekształconej następnie w Ukraiński Uniwersytet Katolicki.
26 listopada 1998 przyjął w greckokatolickiej katedrze św. Jura (Jerzego) we Lwowie święcenia kapłańskie. 21 lipca 2012 Benedykt XVI mianował go egzarchą apostolskim i biskupem tytularnym dla wiernych ukraińskich obrządku bizantyńskiego, mieszkających we Francji, Szwajcarii i krajach Beneluksu. Sakrę nowy biskup przyjął 26 sierpnia tegoż roku w katedrze św. Jura we Lwowie. 18 lutego 2019 Franciszek powołał bp. Gudziaka na arcybiskupa-metropolitę Filadelfii dla Ukraińców grekokatolików.
Hierarcha jest autorem ponad kilkudziesięciu książek i artykułów nt. dziejów Kościoła, formacji teologicznej i różnych bieżących wydarzeń kulturalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.