Kościoły w Niemczech apelują o solidarność z ofiarami przemocy
17 maja 2022 | 04:00 | ts (KAI) | Berlin Ⓒ Ⓟ
Trzy największe Kościoły chrześcijańskie w Niemczech zaapelowały o solidarność z ofiarami wojny i przemocy oraz z uchodźcami. Migranci potrzebują uczestnictwa i równości prawnej, aby mogli wrosnąć w społeczeństwo – stwierdza opublikowane 16 maja wspólne oświadczenie katolickiej Konferencji Biskupów Niemieckich, Kościoła Ewangelickiego w Niemczech i Kościoła Grecko-Prawosławnego.
Zwierzchnicy tych Kościołów: bp Georg Bätzing, prezes Annette Kurschus i metropolita Augustyn, ostrzegli przed podziałami, nienawiścią i przemocą. Wskazali, że „potrzeba odwagi, aby przeciwstawić się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z postawami, które wykluczają, obrażają, umniejszają i dzielą – w rodzinie, w pracy, w sąsiedztwie, w sporcie, a także we własnej wspólnocie”. Kościoły zapewniły, że solidaryzują się „z wszystkimi, którzy stają się obiektem przemocy słownej i fizycznej”.
W sposób szczególny przedstawiciele Kościołów odnieśli się do sytuacji Ukraińców: „Kiedy miliony ludzi uciekają z Ukrainy, wszyscy jesteśmy wezwani do zrobienia wszystkiego, co możliwe aby im pomóc: poprzez datki pieniężne i rzeczowe, poprzez osobistą pomoc, a także zapewnienie zakwaterowania”.
Wywołana przez Rosję wojna „zniszczyła europejski ład pokojowy, jaki dotąd znaliśmy”, a także pogląd, że w kształtowaniu stosunków międzynarodowych może być akceptowana pogarda dla demokracji, wolności i praw człowieka, napisali zwierzchnicy Kościołów. Przypomnieli jednocześnie, że w obliczu cierpienia na Ukrainie nie należy zapominać o losie ludzi w innych rejonach kryzysowych, jak choćby Afganistan.
Opublikowane dziś oświadczenie jest zaproszeniem do organizowanego rokrocznie Tygodnia Międzykulturowego. W tym roku jest on planowany w dniach 25 września do 2 października i rozpocznie się w Heidelbergu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.