Ks. prof. Heller laureatem nagrody Akademii Lubrańskiego
27 maja 2022 | 11:27 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Wybitny filozof przyrody ks. prof. Michał Heller i architekt prof. Sławomir Rosolski to laureaci nagrody „Divinis et humanis” przyznanej po raz pierwszy przez Fundację Akademia Jana Lubrańskiego w Poznaniu za wybitne osiągniecia w przestrzeni kultury, sztuki, nauki, nowych technologii, spraw społecznych, ekonomicznych oraz humanistycznych i religijnych.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w historycznym budynku Akademii Lubrańskiego, w którym dziś mieści się Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu i siedziba fundacji. Laudacje na cześć nagrodzonych wygłosili Wojciech Bonowicz oraz Wojciech Bonenberg. Uczestników pozdrowił także abp Stanisław Gądecki.
Ks. prof. Michał Heller w swoim wystąpieniu nawiązał do osiągnięć bp. Jana Lubrańskiego i zachęcał do pracy organicznej na rzecz Kościoła, zwłaszcza do reinterpretacji szeroko rozumianej chrześcijańskiej dogmatyki, tak żeby była aktualna i atrakcyjna dla współczesnego człowieka, oraz do umacniania wiary chrześcijańskiej szeroko pojętą edukacją. „Musimy pamiętać, że nie żyje w swoich czasach ktoś, kto tych czasów nie wyprzedza o kilka kroków” – podkreślił ks. prof. Heller.
Prof. Sławomir Rosolski, specjalizujący się w architechnologii, integrującej osiągnięcia architektury, budownictwa, inżynierii środowiska, ekonomii, socjologii, psychologii i ekologii zauważył, że motto „Divinis et humanis” szczególnie powinno przyświecać naukowcom i artystom. „Bez spraw Bożych i ziemskich nie da się tworzyć architektury” – mówił prof. Rosolski.
Wręczeniu nagród towarzyszył koncert fortepianowy w wykonaniu Jacka Szwaja. W nawiązaniu do czterech żywiołów, w które tradycja zwykła przyodziewać materię wszechświata, artysta wykonał cztery improwizowane utwory, nawiązujące do czterech żywiołów świata muzycznego.
Fundacja Akademia Jana Lubrańskiego została powołana w 2020 r. do prowadzenia działalności kulturalnej, artystycznej, edukacyjnej, naukowej i dobroczynnej opartych na wartościach chrześcijańskich, wspierających integralny rozwój człowieka. W swojej działalności fundacja odwołuje się do postaci, życia i dzieła biskupa Jana Lubrańskiego (1456-1520) i to właśnie z takiej inspiracji narodziła się idea corocznej Nagrody „Divinis et humanis”. Medal zaprojektował i wykonał Maciej Zychowicz.
Ks. Michał Heller jest profesorem nauk filozoficznych, specjalizuje się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz relacji nauka-wiara; Kawaler Orderu Orła Białego; dyrektor, fundator i pomysłodawca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych; jako pierwszy Polak został w 2008 r. laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią; pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i członek Papieskiej Akademii Nauk. Laureat kilkunastu nagród, autor kilkudziesięciu książek.
Sławomir Rosolski jest profesorem Politechniki Poznańskiej na Wydziale Architektury, założycielem interdyscyplinarnego centrum Wroniecka 23 ze specjalizacją architechnologii, członek Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków oraz Polskiej Akademii Nauk, w swojej Autorskiej Pracowni Projektowej zrealizował m.in. City Park, Warzelnię, Brovarię i budynek Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.
Nagrodzeni wygłoszą 27 maja wykłady dla mieszkańców Poznania w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Ks. prof. Heller podejmie temat „Czy można usprawiedliwić historię Wszechświata?”, prof. Rosolski – „Przeszłość dla przyszłości. Architektura kreowana zabytkiem”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.