Włocławek: Msza św. w pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego
28 maja 2022 | 12:21 | ks. at | Włocławek Ⓒ Ⓟ
– Prymas Wyszyński jest dla nas „świętym z sąsiedztwa” – mówił ks. dr Ireneusz Świątek, rektor WSD im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku, podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej, 28 maja, w pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionego. Przypomniano, że we Wlocławku późniejszy błogosławiony był klerykiem, księdzem i wykładowcą.
Na modlitwie zgromadzili się prezbiterzy, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele instytucji, którym patronuje Prymas Tysiąclecia.
W homilii ks. Ireneusz Świątek ukazał bł. kard. Stefana Wyszyńskiego jako jednego z Bożych heroldów, na podobieństwo św. Pawła Apostoła oraz nauczyciela świętości. – Kiedy poznaje się jego osobę, jego nauczanie, a przede wszystkim jego życie, czuć w nim tę samą moc i taką samą siłę jak u tych wszystkich, których spotykamy na kartach Dziejów Apostolskich – mówił rektor włocławskiego seminarium. Zaznaczył jednocześnie, że Prymas Tysiąclecia pełnił swoją misję z niezwykłą pokorą.
– Prymas do świętości szedł swoją jedyną i niepowtarzalną drogą. I tej świętości na każdym z tych życiowych etapów się uczył – mówił homilista, zachęcając obecnych na liturgii do rozwijania w sobie tych samych pragnień. – Nie chodzi o to, by być św. Franciszkiem, św. Augustynem, św. Andrzejem Bobolą. Chodzi o to, aby odnaleźć własną ścieżkę do Boga. Zapragnijmy świętości, a otrzymamy klucze do nieba bram – przekonywał ks. Świątek.
Nie zabrakło też przypomnienia związków kard. Wyszyńskiego z Włocławkiem. – Tutaj był klerykiem, tutaj był księdzem, wykładowcą. Miał, podobnie jak my, swoje marzenia, swoje cierpienia, ale w tym wszystkim pokładał nadzieję w Bogu i tylko w Bogu – tłumaczył ks. rektor.
Bł. kard. Stefan Wyszyński jest nierozerwanie związany z diecezją włocławską. W 1917 r., przyszły prymas Polski rozpoczął naukę we włocławskim Liceum im. Piusa X (Niższe Seminarium Duchowne). Następnie wstąpił do włocławskiego WSD, które ukończył w roku 1924, przyjmując święcenia kapłańskie w jednej z kaplic bazyliki katedralnej. Pracował duszpastersko w kilku parafiach. Po powrocie ze studiów był wykładowcą i – przez krótki czas – rektorem seminarium.
Pełnił funkcję promotora sprawiedliwości i obrońcy węzła małżeńskiego, a także sędziego Sądu Biskupiego we Włocławku. Był założycielem i pierwszym redaktorem ukazującego się do dziś diecezjalnego czasopisma „Ład Boży” oraz redaktorem naczelnym „Ateneum Kapłańskiego”.
Od 15 października 2021 r. Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku nosi imię bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W dekrecie biskup włocławski Krzysztof Wętkowski napisał wówczas: „Niech święte życie błogosławionego Prymasa będzie dla całej Wspólnoty seminaryjnej zachętą do systematycznej i wytrwałej pracy formacyjnej, a także inspiracją do ciągłego wzrastania w świętości”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.