Diecezja bielsko-żywiecka ma dziewięciu nowych kapłanów
28 maja 2022 | 16:47 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Bp Roman Pindel udzielił 28 maja w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej święceń kapłańskich dziewięciu diakonom diecezji bielsko-żywieckiej. Hierarcha w homilii przed aktem święceń przypomniał, że nowo wyświęceni prezbiterzy wezmą udział w budowaniu Kościoła, wspólnoty kapłańskiej, różnych grup oraz całej parafii. Przestrzegł, że nie mogą być „przyczyną podziałów, antagonizmów, niezdrowej rywalizacji czy zabiegania o pochwałę siebie”.
Nawiązując do odczytanego fragmentu Dziejów Apostolskich o przybyciu Apollosa do Efezu, biskup wyjaśnił, że choć ten wykształcony Żyd znał nauczanie Jezusa wygłaszane do tłumów, nie wiedział jednak „o wysłaniu przez Niego Apostołów, aby głosili ewangelię wszystkim narodom i udzielali chrztu w imię Jezusa”. „Nie wie też o tym, że Jezus posłał już obiecanego Ducha Świętego. Mimo że w synagodze przemawia odważnie, to jednak musi uzupełnić swoje nauczanie, przede wszystkim o ukrzyżowaniu i zmartwychwstaniu Jezusa” – zauważył kaznodzieja, odnosząc swe wnioski do wyświęcanych na kapłanów diakonów.
„Nieraz na VI roku okazywało się, że zabrakło czegoś w ‘ratio studiorum’, a co musi być uzupełnione, najczęściej z zagadnień praktycznych. Także w pierwszych latach kapłaństwa trzeba coś doczytać, zaktualizować, uzupełnić” – dodał i zachęcił do doskonalenia siebie i warsztatu duszpasterskiego.
Zauważył, że Apollos, dzięki wykształceniu zdobytemu w Aleksandrii, uwiarygodniony przez wyznawców Kościoła w Efezie, mógł w Koryncie nauczać tych, którzy już uwierzyli i potrzebowali takiego umocnienia pochodzącego z Pism.
„Tak też będzie z Wami, gdy po przybyciu do nowej parafii będziecie otrzymywać różne obszary duszpasterstwa, za które macie być odpowiedzialni. Do tego sami rozeznawajcie, w czym macie dobre przygotowanie, a do tego potwierdzone w dotychczasowej praktyce” – stwierdził biskup.
Wezwał, by przyjęli zasadę Pawła Apostoła, „który porównuje działalność różnych nauczycieli do trudu ludzi pracujących na tym samym polu w różnym okresie wegetacji”. „Inne porównanie, aktualne do dziś, to udział kolejnych budowniczych kładących fundament oraz wznoszących mury, by powstała spójna budowla. Podobnie i Wasz udział w budowaniu Kościoła, wspólnoty kapłańskiej, różnych grup oraz całej parafii nie może być przyczyną podziałów, antagonizmów, niezdrowej rywalizacji czy zabiegania o pochwałę siebie” – podkreślił i na koniec, w nawiązaniu do odczytanego fragmentu Ewangelii Janowej (J 16, 23b-28), życzył nowym kapłanom diecezji bielsko-żywieckiej „pełnej radości” z wysłuchanych próśb „w intencjach rozszerzania królestwa Bożego, nawrócenia i pojednania powierzonych nam ludzi”.
W obrzędzie święceń kandydaci do kapłaństwa przyrzekli m.in. posłuszeństwo biskupowi oraz jego następcom, a także prowadzenie życia „zgodnie z tajemnicą Pańskiego krzyża”. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych, wyświęcani modląc się przyjęli postawę prostracji, polegającą na leżeniu krzyżem przed ołtarzem. W kulminacyjnym momencie obrzędu biskup w ciszy nałożył na diakonów ręce i odmówił nad nimi modlitwę święceń. Także pozostali duchowni nałożyli na przyjmujących święcenia ręce, przekazując w ten sposób władzę kapłańską.
Po przywdzianiu szat liturgicznych ręce prezbiterów zostały namaszczone krzyżmem świętym. Biskup podał także każdemu z nich chleb na patenie i wino z wodą w kielichu oraz przekazał znak pokoju. Nowo wyświęceni podeszli do ołtarza, by celebrować swoją pierwszą Mszę św.
Do sobotniego wydarzenia neoprezbiterzy przygotowywali się przez sześć lat formacji seminaryjnej w Krakowie. Błogosławieństwa nowym kapłanom udzieliło wraz z biskupem kilkudziesięciu kapłanów, zgromadzonych w świątyni. Nowi księża od września rozpoczną pracę duszpasterską w swoich pierwszych parafiach. W niedzielę, 29 maja, odprawią w rodzinnych wspólnotach parafialnych.
Wyświęceni w sobotę kapłani rozpoczęli formację w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym w 2016 roku. Przyjętych zostało wówczas 36 kleryków z archidiecezji krakowskiej oraz diecezji bielsko–żywieckiej. Dzisiaj rocznik liczy 17 osób. Patronem rocznika jest błogosławiony Władysław Bukowiński. Przygotowania do święceń prezbiteratu trwały sześć lat.
Kandydaci do dzisiejszej uroczystości święceń prezbiteratu przygotowywali się poprzez odprawienie tygodniowych rekolekcji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.