Bp Galantino: Kościół jest wiarygodny, gdy jego finanse są przejrzyste
05 czerwca 2022 | 03:00 | Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va | Trydent Ⓒ Ⓟ
W odbywającym się w Trydencie Festiwalu Ekonomii bierze udział przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA) bp Nunzio Galantino. W rozmowie z Radiem Watykańskim przyznaje, że jednym z elementów budowania wiarygodności Kościoła jest przejrzystość finansowa jego struktur.
W swoim wystąpieniu bp Galantino mówił o ekonomii Papieża Franciszka, a więc o modelu gospodarki, która podejmuje walkę z ubóstwem i nierównościami, a jej podstawami są: dobro wspólne, edukacja i ekologia. „To model ekonomiczny, który nie koncentruje się wyłącznie na zyskach, ale zakłada troskę o człowieka. Ewangelia zamienia się w ideologię, gdy traci z oczu ubogich” – podkreśla przewodniczący Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej.
„Propozycje zawarte w tak zwanej «ekonomii Franciszka» absolutnie nie są teoretyczne i romantyczne. Papież zauważa, że nie ma dwóch kryzysów: społecznego i klimatycznego. Jest jeden złożony kryzys, którego elementy są ze sobą ściśle powiązane. Wobec tego, podobnie jak wzrosła świadomość korzyści płynących z używania czystej energii, powinna także wzrastać świadomość korzystania z czystych produktów finansowych. Papież zachęca nas, abyśmy wybierali takie produkty. Charakteryzują się one tym, że stawiają człowieka w centrum uwagi. Jeśli jedynym celem, jaki chcesz osiągnąć, jest zysk, podążasz złą drogą. Trzeba pamiętać, że nie wszystko, co zgodne z prawem, jest słuszne. Prawa często są wynikiem kompromisu, który nie zawsze bierze pod uwagę sprawiedliwość, a więc osoby najuboższe, takie, z którymi nikt się nie liczy. Jeśli my, ludzie wiary, zapomnimy o tych osobach, to głoszona przez nas Ewangelia stanie się ideologią, nie dość, że niebezpieczną, to jeszcze niegodziwą“ – powiedział papieskiej rozgłośni bp Galantino.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.