Krzeszów: Msza z okazji 25. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej
05 czerwca 2022 | 23:53 | kspn | Krzeszów Ⓒ Ⓟ
Niedziela 5 czerwca była dniem dziękczynnej modlitwy za koronację ikony Matki Bożej Łaskawej przez św. papieża Jana Pawła II. To wydarzenie miało miejsce 2 czerwca 1997 roku, podczas wizyty papieża w Legnicy. Modlitwie dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
Wśród koncelebransów był obecny m.in. bp Stanisław Dowlaszewicz franciszkanin, pracujący w diecezji Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, a pochodzący z okolic pobliskiej Kamiennej Góry, czy też o. Augustyn Węgrzyn OCist, ostatni proboszcz cysters w Krzeszowie przed przekazaniem parafii w zarząd nowej diecezji legnickiej. O. Augustyn przed 25 laty wraz z ówczesną ksienią sióstr benedyktynek z Krzeszowa Alojzą Dobek OSB i przedstawicielem Towarzystwa Przyjaciół Krzeszowa przekazywali na ręce papieża korony, którymi papież przyozdobił obraz.
– W Dziejach Apostolskich słyszymy, jak słuchający Apostołów stwierdzają: „słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże”. My dzisiaj też takie dzieła Boże głosimy. Przecież dla nas to czas obchodów 30-lecia powstania diecezji. Ileż to najróżniejszej przedsięwzięć, inicjatyw, błogosławieństw, mogło się w tym czasie na ziemi legnickiej dokonać. Dziękujemy za wspominane w tym roku 25. rocznicę wizyty w diecezji św. Jana Pawła II. Podczas tej pielgrzymki, wspomniał i to miejsce w którym się znajdujemy – krzeszowskie sanktuarium. Mówił o nim: „Już w wieku XIII przed obrazem Bogarodzicy gromadziły się rzesze pielgrzymów. I już wówczas nosiło ono nazwę Domus Gratiae Mariae. Rzeczywiście był to Dom Łaski hojnie rozdzielanej przez Bogarodzicę, do którego licznie przybywali pielgrzymi z różnych krajów, zwłaszcza Czesi, Niemcy, Serbołużyczanie i Polacy” (Legnica 2 VI 1997) – przypominał słowa papieża w homilii biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
– Tak więc wybrzmiała wtedy ta piękna nazwa „Dom Łaski”. A dom, to miejsce do którego można przyjść, przekroczyć próg, w którym możemy poczuć się jak w rodzinie, jako bracia i siostry – kontynuował biskup.
Przywołał też moment samej koronacji, podczas którego Jan Paweł II mówił: „Niech ten znak włożenia koron na głowę Maryi i Dzieciątka Jezus, będzie wyrazem naszej wdzięczności za dobrodziejstwa Boże, których tak wiele otrzymywali i stale otrzymują czciciele Maryi, spieszący do krzeszowskiego Domu Łaski” (Legnica 2 VI 1997).
– Niech więc to określenie „Dom Łaski” jak najczęściej zagości w naszym języku, niech kojarzy się z Bożymi darami, które spływają od Boga z góry. To są wielkie dzieła Boże, za które w uroczystość Zesłania Ducha Świętego Panu Bogu dziękujemy – mówił biskup legnicki.
Po Mszy św., miało miejsce prywatne spotkanie wspomnianych wcześniej: cystersa o. Augustyna i dawnej ksieni benedyktynek s. Alojzy, którzy powrócili w rozmowie do wydarzeń sprzed 25 lat na legnickim lotnisku i swojego osobistego spotkania ze św. Janem Pawłem II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.