Gdynia: Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia
12 czerwca 2022 | 22:31 | ks. mk | Gdynia Ⓒ Ⓟ
W bazylice Morskiej w Gdyni odbyła się dziś koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Watykański dyplomata wyraził w imieniu papieża Franciszka wyrazy wielkiego uznania za pomoc Polaków da uchodźców z Ukrainy. Homilię wygłosił abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. e zgromadzeni wierni.
Eucharystię koncelebrowali bp Wiesław Szlachetka, bp Wiesław Mering, bp Józef Szamocki oraz licznie zgromadzeni kapłani. W liturgii uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z Dariuszem Drelichem, wojewodą pomorskim i Katarzyną Gruszecką – Spychałą, wiceprezydentem Gdyni, asysta wojskowa i liczni wierni.
W homilii metropolita gdański nawiązał do uroczystości Trójcy Świętej. – Jest to wielka tajemnica, której ludzkim rozumem nie da się pojąć. I choć jej do końca nie rozumiemy, nią żyjemy, bo pozostajemy w nieustannej komunii z Trójcą Świętą, kiedy czynimy znak krzyża świętego, kiedy w naszych modlitwach zwracamy się do Boga, do Jezusa Chrystusa lub do Ducha Świętego – powiedział duchowny.
Abp Wojda zwrócił uwagę, że każdy człowiek, jeśli jest zjednoczony z Trójcą Świętą, otrzymuje dary potrzebne do zbawienia zaznaczając, że szczególne miejsce ma w tym planie Matka Boża.
Podkreślił, że również w okresie powojennym kult Matki Bożej nie osłabł, zaś Matki Bożej Pocieszenia stawali w szczególności rodzice z dziećmi, dziękując Maryi za pomoc otrzymaną w czasie okupacji. Inni zanosili błagania w intencji zaginionych lub zmarłych. Jeszcze inni, zaniepokojeni nową sytuacją społeczno-polityczną, żarliwie modlili się za Ojczyznę i jej przyszłe losy.
Ta modlitwa, zaznaczył hierarcha, trwała w trudnym czasie grudnia 1970 i w okresie stanu wojennego. Również i dzisiaj wierni przynoszą swoje intencje, dziękując za powrót do wiary, za ocalenie życia, uzdrowienie z choroby, czy też umocnienie małżeństwa.
Metropolita gdański zaznaczył, że uroczystość koronacyjna ma charakter dziękczynny, zaś wyrazem tej wdzięczności są złote korony pobłogosławione przez papieża Franciszka.
Po homilii odczytano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zawierający zgodę na koronację obrazu Matki Pocieszenia wraz z Dzieciątkiem Jezus. Po obrzędzie nałożenia koron przez nuncjusza apostolskiego, odczytano akt zawierzenia Matce Bożej Pocieszenia mieszkańców Gdyni, Polski i świata.
Na zakończenie liturgii słowo do zgromadzonych skierował abp Salvatore Pennacchio życząc, żeby Matka Pocieszenia z gdyńskiej bazyliki byłą dla wszystkich siłą i pokrzepieniem.
Watykański dyplomata wspomniał też zryw „Solidarności”, który przyczynił się do zmiany świadomości w Europie. – Solidarność jest ludzką potrzebą. Jak wielką i jak potrzebną widać właśnie teraz, gdy nasi bracia i siostry z sąsiedniego państwa zmagają się z wojną, która toczy się na ich ziemiach – powiedział bp Pennacchio. – Dlatego przynoszę wam także wyrazy uznania, z jakim papież Franciszek widzi pomoc udzielaną przez mieszkańców polskiej ziemi dla wojennych uchodźców z Ukrainy. To jest solidarność nie tylko pisana na sztandarach, ale ta najbardziej wartościowa, budowana naszymi życiowymi postawami, otwartością i dzieleniem się dobrem z bliźnimi – zaakcentował nuncjusz.
Wizerunek Matki Bożej Pocieszenia został namalowany w latach 20. ubiegłego wieku przez prof. Jana Rutkowskiego w stylu Hodegetria. W 1924 r. obraz został umieszczony w ołtarzu głównym nowego, pierwszego kościoła w Gdyni poświęconego NMP Królowej Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.