Głód puka do drzwi. Dramatyczny apel do PKWP
14 czerwca 2022 | 13:00 | Biuro Prasowe PKWP Polska | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Do polskiej sekcji PKWP dotarła dramatyczna prośba z Tanzanii. Siostra Rut, która w Bukanga opiekuje się sierotami, alarmuje, że kraj mierzy się z coraz powszechniejszym głodem. Ceny żywności idą gwałtownie w górę, co ma związek z wojną na Ukrainie i zablokowanym eksportem, a także z od dawna dającą się we znaki mieszkańcom suszą. W odpowiedzi Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała potrzebującym środki na miesięczne wyżywienie.
Doniesienia „The Economist” wskazują, że Władimir Putin poprzez inwazję na Ukrainę „zniszczy życie ludzi z dala od pola bitwy i to na taką skalę, że nawet on może tego żałować”. Wojna zachwiała globalnym systemem żywnościowym, wcześniej osłabionym m.in. przez covid-19.
Jeszcze wtedy, gdy agresja na Ukrainę wydawała się niewyobrażalna, Światowy Program Żywnościowy ostrzegał, że rok 2022 będzie fatalny. Słabych zbiorów obawiają się Chiny, a ekstremalne temperatury mogą zdziesiątkować plony w Indiach. Róg Afryki dotyka ciągnąca się od lat susza. Według UNICEF-u, od 80 do 90 proc. zboża, jakie trafia do tego regionu, pochodzi z Rosji i Ukrainy.
Głodu mogą doświadczyć miliony ludzi. Obawy organizacji międzynarodowych znajdują potwierdzenie m.in. w Tanzanii, gdzie do tej pory Moskwa i Kijów odpowiadały za 40 proc. importu pszenicy. Do polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie zgłosiła się siostra Rut Ciesielska, która pracuje w Centrum Dobrego Samarytanina w Bukanga. Misjonarka szuka wsparcia wobec dramatycznej sytuacji, w jakiej się znajduje. Na co dzień opiekuje się grupą 22 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 16 lat. To sieroty, które żyją w trudnych warunkach. W placówce brakuje mebli, szaf, krzeseł, a niektóre łóżka nie mają materacy.
Do tej pory miejsce to wspierali liczni ludzie dobrej woli. Sytuacja na Ukrainie i pandemia – co przyznaje siostra Rut – odwróciły jednak uwagę świata od tego regionu, przez co coraz trudniej zdobyć środki na żywność. Niedożywione dzieci często chorują i mają słabą odporność.
By obniżyć koszty życia, Centrum Dobrego Samarytanina posiada własne pola. „Od dwóch lat nie mamy zbiorów. Ulewa zniszczyła nam całą plantację bananów. Sadziłyśmy je własnymi rękami z nadzieją, że zdobędziemy jedzenie. W ciągu jednej nocy wszystkie banany padły, a pole wyglądało jak po wojnie” – wyjaśnia siostra Rut. Dodaje, że podjęta została kolejna próba, a na polu zasadzono kukurydzę, która w Tanzanii jest podstawowym produktem żywnościowym. Tym razem plonów nie było jednak przez suszę.
W swojej prośbie do PKWP siostra Rut wypisała produkty, jakie chciała zakupić z otrzymanych środków. Misjonarka, za pieniądze, które otrzymała – obok kukurydzy – próbowała pozyskać m.in. ryż, fasolę, olej i cukier. Ceny jednak, o czym przekonała się na targu, gwałtownie rosną. Dwa miesiące temu worek kukurydzy kosztował ok. 26 dolarów. Teraz ta kwota wzrosła niemal dwukrotnie. Podobnie jest z mąką.
„Ceny skaczą każdego dnia. Ludzie z naszej wioski płaczą, bo nie wiedzą, co będzie dalej. Do tej pory w większości domów w Bukanga jadło się raz dziennie. Tych ludzi nie było stać na nic więcej. Już teraz dzieci umierają z głodu” – mówi siostra Rut. Pamięcią sięga do swoich początków na misjach. Wskazuje, że 16 lat temu, gdy przyjechała w to miejsce, za pięć dużych ryb zapłaciła 5 tys. szylingów. Teraz nie stać jej, by mogła kupić choćby najmniejszą rybę dzieciom z Centrum Dobrego Samarytanina.
W dramatycznych słowach misjonarka podkreśla, że jeśli „nie znajdą się serca gotowe, by pomóc, dużo osób tutaj w Afryce umrze”. O nadchodzących tragediach od kilku tygodni konsekwentnie alarmuje ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wyjaśnia, że głód może uruchomić nową falę przemocy. Wykładowca UKSW spodziewa się też rosnącej presji migracyjnej. Wskazuje na Egipt. „Sytuacja ekonomiczna i polityczna jest tam w miarę stabilna. Chleb zdrożał jednak o 100 proc. Wobec tego wyobraźmy sobie, co może dziać się w takich krajach jak Sudan Południowy” – mówi.
Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek: zależy mi na rzetelnym wyjaśnieniu sprawy
Według „Financial Times”, w Egipcie pszenica odpowiada za 35-39 proc. spożycia kalorii na osobę. Kraj jest największym na świecie importerem tego zboża. Rząd podjął decyzję o dotowaniu chleba. W spichlerzach – przekonują urzędnicy – są zapasy na cztery miesiące. Zaczęły się poszukiwania nowych źródeł dostaw.
Afrykę miał w nadchodzących tygodniach odwiedzić Ojciec Święty Franciszek. Papież chciał dotrzeć do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Na wizytę nie pozwolił jednak stan zdrowia. Ojciec Święty poprosił wiernych z Afryki o modlitwę, by jak najszybciej mógł znaleźć się wśród nich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.