Polska delegacja o programie X Światowego Spotkania Rodzin
14 czerwca 2022 | 15:51 | lk, pb | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Festiwal Rodzin w obecności papieża Franciszka, pięć konferencji i dziesięć paneli dyskusyjnych oraz Msza św. i końcowe papieskie przesłanie dla rodzin – to główne punkty programu rzymskich obchodów X Światowego Spotkania Rodzin w dniach 22-26 czerwca. – Takie spotkania są silnym przekazem rodzin pochodzących z różnych kultur i krajów, ale mających jeden cel, życie w Chrystusie, który jest Skałą – mówi uczestniczka polskiej delegacji Aldona Wiśniewska, która po raz trzeci wraz z mężem Arturem weźmie udział w spotkaniu rodzin.
W skład polskiej delegacji na to wydarzenie wejdzie pięć małżeństw z kilku diecezji oraz przewodniczący polskiej grupie bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, członek Rady ds. Rodziny, ks. Przemysław Drąg i ks. Robert Wielądek (ustępujący i nowy dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin) oraz Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego.
Do Rzymu uda się ponadto wraz z 50 przedstawicielami rodzin polonijnych z całego świata bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Obecna będzie także rodzina z Ukrainy, której pobyt w Rzymie sfinansuje Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
X Światowe Spotkanie Rodzin rozpocznie się w środę 22 czerwca Festiwalem Rodzin w obecności Ojca Świętego w watykańskiej Auli Pawła VI. Tam też będą się odbywać wszystkie konferencje i panele dyskusyjne.
W czwartek 23 czerwca tematem dnia będzie miłość rodzinna. Po pierwszej konferencji pt. „Kościół domowy i synodalność”, dwa panele dyskusyjne podejmą temat: „Małżonkowie i kapłani razem w budowaniu Kościoła” oraz „Młodzi i osoby starsze razem dla Kościoła jutra”. Po drugiej konferencji „Towarzyszenie w pierwszych latach małżeństwa” odbędą się dwa kolejne panele: „Miłość rodzinna w czasie próby” (mowa będzie m.in. o zdradzie małżeńskiej i porzuceniu) oraz „Towarzyszyć ojcostwu i macierzyństwu” (w tym również o adopcji). Dzień zakończy się koncertem i zwiedzaniem Pałacu Laterańskiego.
Tematem piątku 24 czerwca będzie powołanie. Pierwsza konferencja dotyczyć będzie tożsamości i misji rodziny chrześcijańskiej. Nastąpią po niej dwa panele „Być chrześcijaninem w erze cyfrowej” oraz „Powołanie i misja na peryferiach egzystencjalnych” (wśród migrantów, osób pogrążonych w nałogach, gdy w rodzinie panuje przemoc”. Po drugiej konferencji tego dnia „Katechumenat małżeński” odbędzie się panel na temat formacja osób towarzyszących i wychowawców, a następnie przejazd do parafii rzymskich, w których odbędzie się panel o komunii rodzinnej „w stylu komunii kościelnej”.
Tematem soboty 25 czerwca będą „drogi świętości”. Dzień rozpocznie adoracja eucharystyczna, po której uczestnicy spotkania wysłuchają konferencji „Beltrame Quattrocchi: Rodzina drogą świętości”. Dróg świętości dotyczyć będzie też przedostatni panel dyskusyjny, a na ostatnim zostanie przedstawione subsydium o Świętych Małżonkach Beltrame Quattrocchi. Wieczorem na placu św. Piotra papież odprawi Mszę św. dla uczestników spotkania.
W niedzielę 26 czerwca ponownie zgromadzą się oni na placu św. Piotra, by wziąć udział w modlitwie „Anioł Pański” i wysłuchać papieskiego przesłania dla rodzin.
Podczas prezentacji programu całego wydarzenia, jaka odbyła się we wtorek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, bp Wiesław Śmigiel podkreślił, że konferencje i panele dyskusyjne zgromadzą przede wszystkim przedstawicieli samych rodzin, a więc osoby świeckie, a nie duchownych. Zwrócił uwagę na kilka istotnych tematów, jakie zostaną poruszone. To m.in. duszpasterskie towarzyszenie małżeństwom na różnych etapach ich wspólnego życia, kwestie przekazu pokoleniowego w rodzinach, podtrzymywanie wiary w erze cyfrowej czy znaczenie małżeńskiego katechumenatu. – Papież Franciszek podkreśla, że kondycja rodziny i małżeństwa zależy w dużej mierze od wiary. Nie wystarczy tylko nauczyć rodzin pewnych umiejętności społecznych, dialogu i pokonywania kryzysów, ale trzeba je wprowadzić w rzeczywistość wiary – mówił bp Śmigiel.
Poza rzymskimi obchodami Światowe Spotkanie Rodzin będzie przeżywane w Kościołach lokalnych, na poziomie diecezjalnym i parafialnym. W bazylice oo. franciszkanów w Panewnikach (archidiecezja katowicka) odbędzie się Panewnicki Tydzień Rodziny, w diecezji siedleckiej zaplanowano spotkanie rodzin w bazylice w Parczewie, swoje propozycje zaplanowały także m.in. archidiecezja krakowska i warmińska. Ale – jak zapewnia bp Wiesław Śmigiel – takie wydarzenia w łączności z Rzymem odbędą się we wszystkich polskich diecezjach. Złożą się na nie rodzinne festyny, konferencje, prelekcje i świadectwa. – Bardzo tego po pandemii potrzebujemy, to będzie czas wspólnego bycia i cieszenia się – zapowiada Beata z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. – Światowe Spotkanie Rodzin wychodzi z Rzymu, aby dotrzeć do chrześcijan na całym świecie. Papież Franciszek zaprosił nas, aby te wydarzenia przeżywać w Kościele lokalnym. Chcemy, aby to spotkanie był niejako drugim Światowym Spotkaniem Młodzieży.
W tym celu przygotowane materiały dla diecezji w postacie niezbędnika, na którym składają się m.in. program rzymskiego spotkania, przewodnik duszpasterski do wykorzystania dla małżeństw oraz przewodnik liturgiczny dla duchowieństwa, instrukcje posłania rodzin na zakończenie spotkania. W parafii oprócz Mszy św. na otwarcie można zorganizować wieczorne spotkania małżeństw w grupach (wraz z dyskusją nad zagadnieniami poruszonymi w filmach pomocniczych) oraz wspólne świętowanie i rozmowy w formie festyny rodzinnego, a także Mszę św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. W materiałach zawarto wątki, które kapłan może poruszyć, poświęcając część niedzielnego kazania na kwestie dotyczące rodziny.
– Nie chodzi o to, aby powtarzać to, co odbędzie się w Rzymie. Materiały duszpasterskie są na tyle bogate, że poszczególne diecezje na pewno znajdą w nich coś przydatnego dla rodzin – dodała Beata Choroszewska.
Jednym z małżeństw, które uda się do Rzymu, będą Aldona i Artur Wiśniewscy z Płocka, członkowie Domowego Kościoła, założyciele Fundacji „Tak dla rodziny”. Wcześniej uczestniczyli w spotkaniach rodzin w Dublinie i Filadelfii. Ten ostatni pobyt był dla nich dziękczynieniem za dar miłości i bycia razem od 34 lat.
Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek: zależy mi na rzetelnym wyjaśnieniu sprawy
Pan Artur podkreśla, że czas spędzony na tych wydarzeniach zawsze duchowo umacnia ich jako rodzinę, a samo Światowe Spotkanie Rodzin to wydarzenie bardzo radosne i entuzjastyczne. Towarzyszą mu gry, zabawy, spektakle teatralne, ale i bardzo mocne w przekazie świadectwa rodzin o ich drodze do wiary. Swoistym sercem każdego spotkania jest centrum kongresowe, w którym można spotkać duszpasterstwa i katolickie organizacje z całego świata działające na rzecz rodziny.
Zdaniem pani Aldony, Światowe Spotkania Rodzin to wydarzenia ważne i bardzo potrzebne. – Człowiek potrzebuje duchowego przekazu i takie spotkania są silnym przekazem rodzin pochodzących z różnych kultur i krajów, ale mających jeden cel, życie w Chrystusie, który jest Skałą – powiedziała. To także czas, który pozwala na czerpanie wskazówek i wypracowanie nowych sposobów wspólnego spędzania czasu w rodzinie. Takim momentem jest zwłaszcza kończące każde spotkanie przesłanie Ojca Świętego.
Światowe Spotkania Rodzin zainicjował św. Jan Paweł II. Pierwsze odbyło się w Rzymie w 1994 r. pod hasłem „Rodzina sercem cywilizacji miłości”. Kolejne organizowane są zazwyczaj co trzy lata. Najbliższe X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy trwający od 19 marca 2021 r. Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Hasłem spotkania będą słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”. Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.