Bielsko-Biała: gala ekumenicznego konkursu biblijnego „Jonasz”
14 czerwca 2022 | 18:47 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
Z udziałem biskupa Romana Pindla, duchownych katolickich i luterańskich oraz uczestników zmagań konkursowych odbyło się dziś w Bielsku-Białej uroczyste podsumowanie 25. Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Jonasz”. Tematem tegorocznej edycji konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych i liceów – w czterech kategoriach wiekowych – była Ewangelia św. Marka.
W Bielskim Centrum Kultury laureatom oraz ich opiekunom rozdano statuetki proroka Jonasza, nagrody książkowe i dyplomy. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy konkursu piosenki, a także zwycięzcy konkursu plastycznego. W gali udział wzięli również uczniowie szkół specjalnych i oddziałów zintegrowanych, o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
Bp Pindel pogratulował zwycięzcom i wręczył Grand Prix w konkursie piosenki. Duchowny, trawestując słowa zapisane na drewnianej tabliczce na terenie Starego Cmentarza na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem – „Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie”, zauważył, że tym bardziej człowiek, który zapomina o Słowie Bożym, traci życie. „Przecież to życie jest w Słowie Bożym i w tym Słowie jest nam ono obiecane” – dodał.
Wikariusz generalny diecezji ks. Marek Studenski przypomniał, że diecezja bielsko-żywiecka jest najbardziej ekumeniczną w Polsce. „Biblia to podstawa naszego życia chrześcijańskiego i zapewnia na bieżąco żywy kontakt z Bogiem” – dodał i zachęcił do codziennego czytania słowa Bożego. „Oby ten konkurs zapalił nas do tego, co będzie stałą praktyką w naszym życiu, kontaktu z Pismem Świętym” – zaznaczył duchowny.
Nagrody wręczył także ks. pastor Andrzej Czyż, emerytowany proboszcz ewangelickiego kościoła w Skoczowie, w którym Jan Paweł II spotkał się w 1995 r. z przedstawicielami luteran Śląska Cieszyńskiego. „Nie myślałem być księdzem. Zacząłem po ukończeniu liceum studia na AGH w Krakowie, ale Pan Bóg się o mnie upomniał wyraźnie. Poszedłem tą drogą. Za to Mu dziękuję, że mogłem przez wiele lat w Jego służbie być. Warto być wiernym Panu Bogu, wypełniać Jego dobrą, łaskawą wolę. On odpłaca błogosławieństwem” – powiedział duchowny.
W programie artystycznym wystąpili młodzi adepci piosenki religijnej – zespoły i soliści. W sumie nagrodzono 14 wykonawców, którzy podjęli temat nawrócenia w piosence. Podziwiać można było także wyróżnioną pracę plastyczną – rozłożone wzdłuż sceny domino ewangelizacyjne nawiązujące do relacji Markowej. Wśród autorów plastyczno-literackich realizacji wyróżniono siedmioro uczestników.
W konkursie na wszystkich jego etapach uczestniczyły dzieci z terenów diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego, diecezji cieszyńskiej i katowickiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ze Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego na Zaolziu. W zmaganiach konkursowych brali udział także przedstawiciele innych denominacji protestanckich oraz goście z rozmaitych zakątków kraju.
Patronat honorowy nad konkursem objęli: biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel oraz zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.