Abp Skworc do wikariuszy: będziecie ubogacać parafie
15 czerwca 2022 | 13:25 | asp | Katowice Ⓒ Ⓟ
Odtąd będziesz parafię ubogacał swoją obecnością, modlitwą i posługą – mówił do kapłanów abp Wiktor Skworc. W krypcie katedry Chrystusa Króla metropolita katowicki wręczył dekrety wikariuszom, którzy od 30 sierpnia podejmą obowiązki w nowych placówkach duszpasterskich. Prawie 40 księży, w tym 8 tegorocznych neoprezbiterów, otrzymało dekrety na nowe placówki duszpasterskie. Wcześniej duchowni uczestniczyli w nabożeństwie posłania.
W słowie skierowanym do kapłanów abp Skworc przypomniał, że kończy się zainicjowany przez papieża rok Amoris laetitia. Główne uroczystości w Rzymie 26 czerwca podczas X Światowego Spotkania Rodzin. Mówił też o realizacji programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie” i odkrywaniu tego, że jesteśmy „Posłani w pokoju Chrystusa”. Wskazał na niedawną beatyfikację ks. Jana Franciszka, męczennika wojny, danego nam na czas wojny.
Zauważał, że przed nami ważne daty historyczne, związane z powrotem części Górnego Śląska do polskiej Macierzy. – W niedzielę 19 czerwca – niejako w przeddzień 100. rocznicy wkroczenia wojska polskiego przez most na Brynicy do Szopienic i dalej do Katowic – Prymas Polski – odprawi w naszej katedrze dziękczynną Mszę św. Pamiętamy, że to wydarzenie sprzed 100-laty dało początek tworzeniu nowej struktury kościelnej – diecezji katowickiej vel śląskiej, wyłączonej z archidiecezji wrocławskiej – mówił arcybiskup.
Wspominał też „List papieża Franciszka do narodu polskiego w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości”. Papież pisze tam o wielkiej roli w duchowej integracji narodu sanktuariów Matki Bożej: na Jasnej Górze, w Gietrzwałdzie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Kalwarii Pacławskiej, Piekarach Śląskich i innych.
Do prezbiterów mówił o tym, jak ważne jest poznawanie lokalnej historii miejscowości i parafii posługiwania, zapisanej w życiorysach pokoleń żyjących na Górnym Śląsku przed nami oraz wskazywanie na system wartości, przekazywany z pokolenia na pokolenie. – Poznawaniu tych wartości, którymi wyróżnia się wielu mieszkańców Górnego Śląska służył będzie Panteon Górnośląski, umożliwiający od 19 czerwca tego roku międzypokoleniowe spotkania z ludźmi wartościowymi, to znaczy uosabiającymi bliski nam system wartości – wskazywał metropolita katowicki.
Taką przestrzenią jest niewątpliwie archidiecezjalne muzeum – placówka kultury, archiwum – placówka badawcza i Panteon. – Są to instytucje pozwalające spojrzeć poza kulisy codzienności, pozwalające dojrzeć korzenie, z których wyrastamy, uświadamiając, że z tego historycznego wczoraj jest nasze dziś; nasze dzisiejsze być! – tłumaczył. Zachęcał do organizowania w tym i nowym roku szkolnym w porozumieniu z dyrekcjami szkół wypraw do centrum naszej archidiecezji i do przejścia wraz z młodzieżą wskazanymi ścieżkami edukacyjnymi i formacyjnymi. Zauważył też w seminarium duchownym muzeum misyjne i izbę pamięci bł. Jana Franciszka.
Dziękował kapłanom za jałmużnę postną i za każde inne wsparcie naszych braci i sióstr na Ukrainie i tu w kraju. – Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa i z chrześcijaństwa – mówił.
Polecił przyjrzeć się relacji prezbiter – biskup. – Czyż Kościół nie jest instytucją budującą relacje na fundamencie zaufania? Lepiej zaufać temu, kto może na zaufanie nie zasłużył, aniżeli odtrącić jednego, kto owej ufności jest spragniony i głodny – zaznaczył.
Posłał kapłanów na nowe placówki duszpasterskie „z pełnym zaufaniem”, gdzie są oczekiwani wraz bogactwem ich charyzmatów i doświadczeń. – Posyłam do szkół – do prowadzenia szkolnej nauki religii i parafialnej katechezy oraz parafialnych grup, zwłaszcza młodzieżowych. I dziękuję za postawę: “Oto idę, abym spełniał wolę Twoją” – mówił.
Zachęcił księży do wspólnoty kapłańskiej. – Na nowej placówce buduj i szukaj wspólnoty kapłańskiej, bo kapłan jest umocowany w kapłaństwie; prezbiter w prezbiterium. Wspólnota z braćmi i z biskupem wzmacnia się tylko wtedy, gdy inwestujemy w nią swój czas; jeśli coś daję, to też otrzymuję; nie można się nastawiać na konsumowanie wspólnoty nic do niej nie wnosząc – podkreślił arcybiskup. Zauważył wartość wspólnotowej modlitwy, szczególnie brewiarzowej.
Posyłając kapłanów do nowej parafialnej wspólnoty, która ma swoją historię i teraźniejszość, wskazał: – Odtąd będziesz ją ubogacał swoją obecnością, modlitwą i posługą a więc wpływał na jej przyszłość. Niech każdego z was umacniają słowa Zbawiciela: „Ja jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata” – dodał abp Skworc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.