Rokitno: uroczystości odpustowe z udziałem biskupa polowego
18 czerwca 2022 | 16:03 | kos, kk | Rokitno Ⓒ Ⓟ
Biskup polowy Wiesław Lechowicz przewodniczył Mszy św. odpustowej w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. 18 czerwca przypadła 33. rocznica koronacji słynącego łaskami obrazu. W tym roku obchodzona jest także 50. rocznica powstania diecezji gorzowskiej i 30. rocznica utworzenia diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Główne uroczystości rozpoczęły się modlitwą różańcową po której proboszcz zielonogórskiej konkatedry ks. Adrian Put wygłosił katechezę o historii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W samo południe rozpoczęła się Msza św. odpustowa pod przewodnictwem biskupa polowego Wojska Polskiego Wiesława Lechowicza, którą koncelebrowali biskupi z diecezji wchodzących w skład metropolii szczecińsko-kamieńskiej.
Na wstępie Mszy św. bp Tadeusz Lityński wspomniał osoby i wydarzenia, które odcisnęły się piętnem w życiu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Niech Bóg przyjmie nasze dziękczynienie i udzieli nam opieki, wzmocni naszą wiarę, nadzieję i miłość chrześcijańską – mówił bp Lityński.
– Ale okoliczności naszego patronalnego święta, gdy trwa wojna na Ukrainie, gdy nasi żołnierze i służby mundurowe strzegą z narażeniem życia naszej granicy, gdy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, w to dziękczynienie włączamy modlitwę w ich intencji. Niech Pan da pokój naszym dniom i bezpieczeństwo służącym w naszej Ojczyźnie – dodał.
W homilii bp Lechowicz podkreślał, że „naśladowanie Maryi jest drogowskazem dla Kościoła, którego Maryja jest Matką”. – Ewangelia przedstawia nam Maryję, która wraz z Józefem z bólem serca szukała Jezusa. To jest pierwsza ważna dla nas wskazówka. Być chrześcijaninem oznacza szukać Jezusa – powiedział. Dodał, że nie chodzi tylko o odnajdywanie go w sakramentach świętych, wspólnocie wierzących, drugim człowieku, zwłaszcza potrzebującym pomocy, ale o coraz lepsze poznawanie Go, i o coraz bliższą relację.
Biskup polowy zwrócił uwagę, że w życiu Maryi „wszystko co było związane z Jezusem zaczynało się od słuchania Boga”. – Gdyby Maryja nie była uważna na słowo Boże, nie stałaby się Matką Jezusa i nie dochowałaby Mu wierności w chwilach, gdy wszyscy się od Niego odwrócili, nawet najbliżsi uczniowie – przypomniał. Dodał, że „Maryja nie tylko umiała słuchać słów Bożych, ale i ludzkich”, o czym świadczy Jej postawa podczas wesela w Kanie Galilejskiej. – Pamiętamy też dobrze jak Maryja, mimo niepojętego cierpienia, usłyszała głos Jezusa dobywający się z wysokości krzyża. Zgodnie z usłyszanymi słowami stała się matką nie tylko dla apostoła Jana, ale i dla pozostałych apostołów. Dowodem tego była Jej obecność wraz z apostołami w wieczerniku w oczekiwaniu na zesłanie Ducha Świętego – powiedział bp Lechowicz.
Hierarcha podkreślił, że motyw wsłuchanej w słowa ludzi Maryi uchwycił autor obrazu w Sanktuarium w Rokitnie. – Odsłonięte ucho jest symbolem wrażliwości Maryi na docierające do Jej uszu słowo – zarówno Boga, jak i człowieka. Obecność w tym sanktuarium wskazuje zatem na kolejny znak rozpoznawczy chrześcijanina i Kościoła, jakim jest słuchanie Boga i człowieka – powiedział. Zachęcał zebranych, aby wzorem Maryi mieli „uszy otwarte na słowo Jezusa i słowo człowieka, poprzez które wyraża on swoje niepokoje i nadzieje, potrzeby i oczekiwania”. – Stawajcie się wspólnotą idącą tą samą drogą i słuchającą się nawzajem! Niech inspiracją ku temu staje się cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie słuchającej człowieka i uważnie słuchającej Boga – życzył wiernym.
Zdaniem ordynariusza wojskowego, przykład Maryi pokazuje, że owocem słuchania Boga i otwartości na drugiego człowieka jest pokój. – Potwierdza to nasze doświadczenie życiowe. Tam, gdzie się nie słyszy Boga i człowieka tam pojawia się i toczy wojna. Nie musimy od razu myśleć o wojnie na Ukrainie. Pomyślmy o naszych domach i rodzinach, o naszych wzajemnych relacjach. Pokój rodzi się ze słuchania, niezgoda natomiast bierze się z zamkniętych uszu – powiedział.
Życzył wiernym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pokoju. – Historia pojedynczych ludzi, jak i całego Kościoła potwierdza, że tym więcej jest pokoju im więcej słuchania Boga i człowieka. Im mniej słuchania, tym więcej niepokoju, a nawet i zgorszenia – powiedział. Dodał, że są to życzenia, które kieruje także pod adresem Wojska Polskiego. – Na ręce dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosława Miki składam także podziękowanie za to, że w środowisku wojskowym docenia się wagę słuchania Boga, o czym świadczy otwartość na duszpasterską posługę kapelanów. Dziękuję i za słuchanie człowieka, który pragnie pokoju, a Wasza służba, drodzy żołnierze, ten pokój zabezpiecza. Obyście nigdy nie musieli poza ćwiczeniami poligonowymi potwierdzać swych zdolności i umiejętności bojowych! – powiedział bp Lechowicz. Na koniec zachęcił wiernych diecezji, do naśladowania Maryi „wytrwale poszukującej Jezusa, Cierpliwie Słuchającej i przynoszącej pokój”.
Na zakończenie Mszy św. małżeństwo – Małgorzata i Paweł Guty z Zielonej Góry zawierzyło diecezję zielonogórsko-gorzowską Matce Boże Cierpliwie Słuchającej. Zaraz potem księża dziekani otrzymali świece jubileuszowe, które jutro zostaną wniesione do kościołów parafialnych.
W uroczystości wziął udział abp Andrzej Dzięga, bp Edward Dajczak, bp Krzysztof Zadarko i bp Paweł Socha. Do Rokitna na jubileusz przyjechała delegacja Polskiej Rady Ekumenicznej pod przewodnictwem bp. Waldemara Pytla i bp. Mirosława Woli z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Podczas wspólnego świętowania nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, a także przedstawicieli służb mundurowych i wielu środowisk.
Uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. Natomiast Pododdział honorowy wystawił 35. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej ze Skwierzyny, a posterunek honorowy przy Obrazie Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej poddziały Wojsk Lądowych Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.
Uroczyste obchody święta patronalnego Matki Bożej Rokitniańskiej trwały już 13 czerwca. Do sanktuarium w kolejnych dniach pielgrzymowały osoby posługujące w parafiach, duszpasterstwo trzeźwościowe, leśnicy, chorzy, niepełnosprawni i służba zdrowia. 16 i 17 czerwca odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży.
Obraz Matki Bożej rokitniańskiej namalowany został na początku XVI w. przez mistrzów szkoły niderlandzkiej, na drewnie lipowym. Przedstawia portret Matki Bożej na złoconym tle. Głowę otacza aureola wydrążona w drzewie. Charakterystycznym elementem jest odsłonięte ucho – stąd inna nazwa obrazu Matka Boża Cierpliwie Słuchająca.
W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie. Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie.
Na prośbę biskupa Wilhelma Pluty Paweł VI ogłosił Matkę Boską Rokitniańską Główną Patronką ówczesnej diecezji gorzowskiej, wyznaczając dzień 15 sierpnia jako Jej uroczystość liturgiczną.
18 czerwca 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp w obecności 120 tysięcy pielgrzymów ukoronował wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej koronami papieskimi, pobłogosławionymi 22 kwietnia przez papieża Jana Pawła II. 2 czerwca 1997 r. wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej towarzyszył spotkaniu Jana Pawła II w czasie liturgii słowa w Gorzowie Wlkp. podczas jego VI podróży apostolskiej do Polski.
24 kwietnia 2017 r. na prośbę biskupa Tadeusza Lityńskiego watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przeniosła uroczystość NMP z Rokitna na dzień 18 czerwca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.