Islamiści zaatakowali uczestników obchodów Międzynarodowego Dnia Jogi
23 czerwca 2022 | 11:50 | o. jj, kg (KAI Tokio) | Malé Ⓒ Ⓟ
Obchodzony od 2015 r. 21 czerwca Międzynarodowy Dzień Jogi, na Malediwach spotkał się w tym roku z atakiem tamtejszych islamistów. Wtargnęli oni na stadion w stolicy – Malé, gdzie odbywały się uroczystości z udziałem przedstawicieli rządu i zagranicznych dyplomatów. Napastnicy zaatakowali zgromadzonych tam ok. 150 osób, zniszczyli obiekt i wywiesili plakaty głoszące, że „joga jest sprzeczna z nauką islamu”.
Według agencji Reutera, prezydent kraju Ibrahim Mohamed Solih oświadczył, że policja rozpoczęła już dochodzenie w tej sprawie. Superintendent policji Fathmath Nashwa wyjaśnił, że do tłumienia zamieszek funkcjonariusze użyli gazów łzawiących i pieprzowego oraz aresztowali 6 atakujących.
Międzynarodowy Dzień Jogi (ang. International Day of Yoga) jest świętem ogłoszonym 11 grudnia 2014 przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy premiera Indii Narendry Modiego w celu propagowania jogi. Na jego obchody wyznaczono dzień 21 czerwca, a po raz pierwszy świętowano je oficjalnie w 2015 roku.
Malediwy – archipelag prawie 1,2 tys. wysp i państwo tej samej nazwie o łącznej powierzchni niespełna 300 km kw. – są położone na Oceanie Indyjskim, ok. 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. Mieszka tam ok. pół miliona ludzi.
W XVI wieku wyspami starali się zawładnąć Portugalczycy i Holendrzy. W roku 1796 (a formalnie w 1887) stały się brytyjskim protektoratem. W 1965 Malediwy uzyskały niepodległość, jako monarchia (sułtanat). Po trzech latach przeprowadzono referendum (w marcu 1968) i w listopadzie tegoż roku proklamowano republikę. Jest to kraj muzułmański, w którym islam jest religią państwową, a wszelkie inne wyznania są zakazane.
Według międzynarodowej organizacji „Open Doors”, śledzącej sytuację chrześcijan na świecie, w 2021 Malediwy znalazły się na 15. miejscu wśród państw, które najbardziej prześladują wyznawców Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.