Centralne uroczystości jubileuszu 50-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej
26 czerwca 2022 | 09:39 | awi | Koszalin Ⓒ Ⓟ
W koszalińskim amfiteatrze odbyły się uroczystości jubileuszu 50. rocznicy powstania diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uczestniczyło w nich ponad 3 tysiące wiernych z różnych miejscowości. Mszy św. w amfiteatrze przewodniczył przedstawiciel Watykanu w Polsce – nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. Razem z nuncjuszem Mszę św. w koszalińskim amfiteatrze koncelebrowało ośmiu biskupów, hierarchów z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz pochodzący z nadmorskiej diecezji bp Krzysztof Włodarczyk, od niedawna biskup bydgoski, a także ponad setka prezbiterów z diecezji.
Podczas uroczystości przy ołtarzu obecne były relikwie patronów diecezji – św. Wojciecha, św. Maksymiliana Kolbego oraz oryginalna Pieta Skrzatuska. Konferencję dla wiernych zgromadzonych w amfiteatrze wygłosił znany biblista i kaznodzieja ks. prof. Wojciech Węgrzyniak.
Podczas uroczystości został odczytany list z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, zawierający pozdrowienia papieża Franciszka skierowane do wszystkich diecezjan oraz uczestników obchodów jubileuszowych.
– Włączając się w dziękczynne „Te Deum” wiernych, uczestniczących w obchodach jubileuszowych w Koszalinie oraz w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, Ojciec Święty dziękuje Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego pięćdziesięciolecia zaistniało w tej Diecezji. Z uznaniem postrzega jej dorobek duchowy i materialny. Zachęca do zachowania tradycji wiary, ducha nadziei i miłości, który umacnia i prowadzi mieszkańców tych ziem w wierności Chrystusowi, Ewangelii i Ojczyźnie” – przekazywał bp Krzysztof Zadarko, który odczytał papieskie przesłanie.
Do papieskiej pielgrzymki w Koszalinie odwoływał się również w wygłoszonym na zakończenie Mszy św. abp. Salvatore Pennacchio.
– Przybywając do Koszalina 31 lat temu święty papież Jan Paweł II rozpoczął od katechezy na temat Dekalogu. Patrząc na waszą Górę Chełmską, odwołał się do przymierza między Bogiem i ludem, przypieczętowanym na świętej górze Synaj. Zwracając się do was przypomniał Polakom pierwsze przykazanie: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”. Ta prawda jest naszym skarbem. Ale skarby są często trzymane w glinianych naczyniach, które łatwo zbić. A wtedy skarb się gubi. Jeśli człowiek straci w życiu fundament, własny punkt oparcia, wszystko się sypie. Trzeba mieć podstawowe wartości, Boże wartości – mówił nuncjusz apostolski w Polsce.
– Wasza diecezja leży nad morzem. Morze to żywioł. Ja też jestem człowiekiem morza, choć to, nad którym ja się wychowałem jest nieco cieplejsze niż Bałtyk. Ale morze to morze. To żywioł, który uczy pokory, który pozwala człowiekowi nabrać właściwego dystansu do siebie i właściwego stosunku do życia. Tym lepiej, wyraźniej daje się słyszeć Boże zalecenie: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną” – przypominał abp Pennacchio, podbijając serca diecezjan zmaganiem z niełatwą polszczyzną, w tym nazwą diecezji, w której gości.
Dziś w celebracji został wykorzystany ołtarz, przy którym Mszę św. sprawował Jan Paweł II 1 czerwca 1991 roku na placu przy kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie.
W modlitwie wiernym pomagali muzycy prowadzeni przez Poldka Twardowskiego oraz filharmonicy i chórzyści pod batutą Huberta Kowalskiego. Czerwcowe dziękczynienie w Koszalinie zakończył koncert uwielbienia.
Jutro o godzinie 10.00 nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Mszy św. w kołobrzeskiej bazylice. Świętowanie odbędzie się także we wszystkich parafiach diecezji. Finał uroczystości jubileuszowych zaplanowany jest 18 września w diecezjalnym sanktuarium w Skrzatuszu.
Papież Paweł VI erygował diecezję koszalińsko-kołobrzeską 28 czerwca 1972 roku. Powstała z terenów diecezji berlińskiej i prałatury pilskiej i została włączona do metropolii gnieźnieńskiej. Jej pierwszym biskupem ordynariuszem był bp Ignacy Jeż.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.