Kard. Dziwisz: w rodzinie uczymy się właściwej hierarchii wartości
26 czerwca 2022 | 09:44 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
W rodzinie uczymy się właściwej hierarchii wartości, w której na pierwszym miejscu jest Bóg, bo wtedy wszystko inne jest na swoim miejscu – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie przewodniczył Mszy św. na zakończenie peregrynacji ikony Świętej Rodziny w archidiecezji krakowskiej. – Rodzina to laboratorium, w którym uczymy się właściwych postaw – podkreślał hierarcha.
Modlitwa w papieskim sanktuarium odbywa się w łączności z papieżem Franciszkiem i trwającym w Rzymie X Światowym Spotkaniem Rodzin. W świątyni zgromadziły się m.in. rodziny z Drogi Neokatechumenalnej.
W homilii kard. Dziwisz mówił o owocach kończącej się peregrynacji ikony Świętej Rodziny, która rozpoczęła się 26 grudnia ub. roku w zakopiańskim kościele Świętej Rodziny. Podkreślił, że miłość małżeńska i rodzinna jest fundamentem życia każdego człowieka, choć „nie trafia na pierwsze strony gazet i nie stanowi sensacji dla mediów”.
– Pozostanie tajemnicą ludzkich serc, tajemnicą złożoną w Sercu Jezusa i Maryi, ile dobra dokonało się w tych miesiącach w naszych rodzinach, ilu małżonków, rodziców i dzieci się pojednało, ile zostało podjętych dobrych postanowień na przyszłość – wyliczał hierarcha. Jak dodał, rodzina to „swoiste laboratorium, w którym uczymy się właściwym postaw, dostrzegania drugiego człowieka, wzajemnego pomagania”.
– W rodzinie uczymy się, jak czynić z naszego życia dar dla innych i ostatecznie dla Boga, naszego Stwórcy, Pana i Zbawiciela. W rodzinie uczymy się właściwej hierarchii wartości, w której na pierwszym miejscu jest Bóg, bo wtedy wszystko inne jest na swoim miejscu – zaznaczył krakowski metropolita senior.
Kaznodzieja wyliczał również wyzwania, przed jakimi codziennie stają rodziny. – Wyzwaniem jest szerzący się sekularyzm ignorujący lub marginalizujący Boga, proponujący człowiekowi złudne poczucie samowystarczalności, tak jakby Bóg nie istniał – mówił, dodając że nie pomaga to rodzinom, które „muszą mieć odniesienie do fundamentalnej prawdy o człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boże i powołanym do życia w Bogu na wieki”.
– Wyzwaniem jest brak poszanowania życia ludzkiego, gdy u swych początków jest ono kruche, całkowicie zdane na uszanowanie i przyjęcie z miłością przez najbliższych. Wyzwaniem jest szerzący się relatywizm, który nie pomaga człowiekowi w podejmowaniu ważnych decyzji na całe życie, a taką decyzją jest ślubowana małżeńska dozgonna miłość i wierność – ocenił kard. Dziwisz.
– Jestem przekonany, że przez cały czas peregrynacji czuwał nad nią papież rodziny – św. Jan Paweł II – mówił wieloletni sekretarz polskiego papieża, przypominając że to jemu Kościół zawdzięcza inicjatywę Światowych Spotkań Rodzin, z których pierwsze odbyło się w październiku 1994 roku.
Na błoniach przed Sanktuarium św. Jana Pawła II trwa I Archidiecezjalne Święto Rodziny. W niedzielę od rana odbywać się będą warsztaty dla małżeństw i narzeczonych. O 11.00 abp Marek Jędraszewski będzie przewodniczył Mszy św. z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i aktem zawierzenia rodzin archidiecezji krakowskiej. Po południu zaplanowano koncerty Małe TGD, Szkółka TGD oraz artystów z Ukrainy Troye Zillia, a także piknik i ewangelizacyjne przedstawienie teatralne.
Wydarzenia odbywać się będą w trzech strefach: animacji (m.in. doświadczenia edukacyjne dla dzieci, bańki mydlane, ekspozycja samochodów papieskich), bistro (foodtrucki, obiad dla wszystkich, wata cukrowa), namiotowej (Służba Maltańska, Rycerze św. Jana Pawła II, Skauci Europy, możliwość rozmowy z kapłanem, eksperci życia rodzinnego).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.