„Wspólnota dla pokoju” – inicjatywa uczestników festiwalu duchowego
26 czerwca 2022 | 20:38 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
„Wspólnota dla pokoju”, to inicjatywa uczestników, zakończonego dzisiaj II Festiwalu „Duchowość – rekapitulacje”, który odbywał się pod hasłem „Jezus spotyka Buddę” od 22 czerwca w Kielcach. O inicjatywie poinformował organizator Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
W niedzielne słoneczne przedpołudnie odbyła się „Medytacja dla Pokoju” zorganizowana na skwerze przy pomniku „Menora” przy ul. IX Wieków Kielc. Była ona zwieńczeniem festiwalowych dyskusji i medytacji.
Organizator wydarzenia Bogdan Białek poinformował, że podczas trwania festiwalu zrodziła się inicjatywa powołania „Wspólnoty dla pokoju”, która ma mieć charakter międzywyznaniowy i międzyreligijny. – Będzie ona mogła być otwarta dla wszystkich, którzy mają przekonanie, że pokój, to my, że pokój zaczyna się w nas – wyjaśniał Białek.
Siedziba „Wspólnoty dla pokoju” będzie mieściła się w kamienicy przy ul Planty 7/9, naznaczonej krwawymi wydarzeniami sprzed 76 lat, znanymi jako „pogrom kielecki”.
Bogdan Bałek wyjaśniał, że miejsce, gdzie odbywa się „Medytacja dla Pokoju” znajduje się na terenie dawnego getta żydowskiego. Przypomniał, straszne zbrodnie, jakich tu dokonywali na Żydach Niemcy. Podkreślał, że w takich miejscach naznaczonych tragiczną historią podczas medytacji i poszukiwania w sobie pokoju jest szansa na przerwanie ciągu destrukcyjnego przeszłości, a w zamian można wnieść pokój, miłość i wolność.
Również dzisiaj w Muzeum Dialogu Kultur przy ul. Rynek 3 odbył się wernisaż wystawy zdjęć artysty fotografika Andrzeja Ziółkowskiego pt. „The Women and The Sacrum” („Kobieta i Sacrum”).
Wystawie towarzyszyła dyskusja na jej temat z udziałem rabinki Małgorzaty Kordowicz z synagogi postępowej Ec-Chaim w Warszawie i ks. Katarzyny Rudkowskiej z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu i Kielcach. Wydarzenie zwieńczył koncert formacji muzycznej Kinior & Makaruk.
W ramach festiwalu w dniach 23 – 25 czerwca odbywały się odosobnienia medytacyjne pt. „Cisza miasta”, którego prowadzącymi byli: o. Stefan Bauberger SJ i prezes Bogdan Białek.
II Festiwal „Duchowość – Rekapitulacje” współorganizowany był przez Fundację Fratelli Tutti i Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.