Białystok – III Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorcy
27 czerwca 2022 | 13:26 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
„Praca nie jest celem ludzkiego życia, ale środkiem do utrzymania się przy życiu i doskonalenia siebie oraz świata w sferze materialnej i duchowej. Jest także środkiem integralnego rozwoju człowieka i całego społeczeństwa” – mówił abp Józef Guzdek w Sanktuarium pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie koło Białegostoku. Msza św. w intencji przedsiębiorców wieńczyła tegoroczne obchody Dnia Przedsiębiorcy.
W homilii metropolita białostocki, nawiązując do liturgii słowa, w której wybrzmiała zachęta do życia w wolności Bożych dzieci podkreślał, że zawsze musi być ona połączona z odpowiedzialnością: „Wolność jest darem a jeszcze bardziej zadaniem. Dlatego wolności trzeba strzec, podejmować rozsądne decyzje i wybory, a nawet walczyć, aby jej nie utracić” – mówił.
Zauważył, że „na każdym etapie historii żyli ludzie wolni, którzy wspierani Bożą łaską, potrafili dobrze zagospodarować przestrzeń wolności i pomnażać otrzymane talenty”, a przez mądrą i odpowiedzialną pracę przyczyniali się także do przemiany świata, wpływając na poprawę losu i jakość życia wielu mieszkańców ziemi.
Do grupy ludzi mądrych, odpowiedzialnych i pracowitych zaliczył przedsiębiorców – właścicieli małych i średnich firm. „Jako ludzie wolni, pomimo wielu niesprzyjających okoliczności, a nawet kłód rzucanych wam pod nogi, potrafiliście pomnożyć swoje talenty, zbudować od podstaw firmy i przedsiębiorstwa, przynoszące zysk oraz dające zatrudnienie, a przez to chleb wielu mieszkańcom naszego kraju” – wskazywał.
„Przedsiębiorcy to ludzie, którzy pracują w «pocie czoła». Wasze działanie zawsze wyprzedza myśl. Dziś oddajecie się modlitwie i refleksji. Zgromadzeni na Mszy św. odrywacie dłonie od codziennych zajęć, aby napełnić dobrem swoje serce, ukształtować sumienie i wyciszyć złe emocje. Jesteście tu po to, aby w czasie modlitwy i medytacji «spociły się wasze głowy» w nadziei, że wypowiadane przez was słowa i podejmowane czyny będą jeszcze bardziej rozumne i odpowiedzialne oraz będą służyły umacnianiu przedsiębiorczości” – zaznaczał abp Guzdek.
Podkreślił, że spotkanie w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie ma trzy cele. Pierwszym jest uproszenie u Boga tego, co nie do końca zależy od człowieka – zdrowia, stabilizacji norm prawnych czy międzynarodowego bezpieczeństwa.
Jako drugi cel wskazał budowanie jedności. „Aby skutecznie bronić praw małych i średnich przedsiębiorców, poszanowania zasad wolności w obszarze działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasad uczciwej konkurencji, potrzebne są dialog, wzajemna pomoc oraz wymiana wiedzy i doświadczeń. Ważne są także właściwe relacje, klimat szacunku i współpracy oraz dobra atmosfera wśród kadry zarządzającej, wspomagającej zarządzanie oraz w gronie pracowników” – podkreślał.
Według metropolity białostockiego trzeci cel pielgrzymki przedsiębiorców jest zawarty w słowach przestrogi, jaką zostawił Jezus: „Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego”. „Powrót do kapitalizmu o nieludzkiej twarzy, kojarzony z wyzyskiem i drapieżną konkurencją, jest nie do przyjęcia. Nie można także zaakceptować powrotu do marksistowskiego pojęcia pracy, która miała jedynie wymiar materialny pomijając zupełnie prawa człowieka i prawa pracownika. Kto wstecz się ogląda i powraca do rozwiązań z przeszłości, ten nie ma przyszłości. Te metody są niegodne chrześcijańskiego przedsiębiorcy” – stwierdził.
„Oby wielu ludzi podziwiało wasz zmysł do pomnażania dóbr i zarabiania pieniędzy, wasz gest wspierania dobrych i szlachetnych celów oraz pomocy charytatywnej. (…) Niech wasza praca was uświęca” – życzył na zakończenie.
Eucharystię w sanktuarium poprzedził występ Chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod batutą prof. Anny Moniuszko, obchodzącego w tym roku 70-lecie istnienia.
Po Mszy św., przy Krzyżu Jedności, wzniesionym na przed laty na świętowodzkiej Górze Krzyży, odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą obchody Dnia Przedsiębiorcy oraz zasadzono pamiątkowy dąb. W uroczystości wziął udział prawosławny abp Jakub wraz z duchowieństwem.
Zeszłoroczne obchody Dnia Przedsiębiorcy odbyły się w Licheniu Starym, a rok wcześniej w Częstochowie. Tym razem gospodarzem dwudniowych obrad był Białystok. W sobotę, 25 czerwca, przedsiębiorcy spotkali się w hotelu Gołębiewski na dyskusji panelowej poświęconej kształceniu dualnemu, miało także miejsce wręczenie odznaczeń Prezydenta RP, nagród Rzecznika MŚP – Filary Przedsiębiorczości oraz statuetek i certyfikatów Izby Przemysłowo Handlowej w Białymstoku.
Wieczorem w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbył się z kolei XVI Doroczny Koncert Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku, który zgromadził przedsiębiorców, ludzi kultury, przedstawicieli władz oraz instytucji publicznych i społecznych, jak również zaproszonych przez przedsiębiorców gości.
„Obchody III Dnia Przedsiębiorcy w naszym mieście traktuję jako dowód uznania dla podlaskich przedsiębiorców” – podkreślał Witold Karczewski, prezes Izby Handlowo-Przemysłowej w Białymstoku.
„Obchody te odbywały się wcześniej w różnych miejscach w Polsce. Tym razem w Białymstoku. Bardzo mnie to cieszy, że przedsiębiorcy z innych regionów mogą odwiedzić nasze województwo i zobaczyć, jak my tutaj żyjemy, prosperujemy i współpracujemy ze sobą. To ważne, abyśmy wymieniali się swoimi doświadczeniami. Ale tak naprawdę dla przedsiębiorcy miejsce nie ma znaczenia, ważni są ludzie, bo jeżeli są ludzie, to są relacje. A jeżeli są relacje, to można robić biznes, ale przede wszystkim spotkać się i porozmawiać o tym, z czym musimy się mierzyć w dzisiejszym świecie” – mówi Elwira Horosz-Ponichtera z Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klub Kobiet Biznesu.
„Wiara ma dla nas, ludzi biznesu bardzo duże znaczenie. Jest czymś, co nas trzyma. Daje nam podstawy, których powinniśmy się trzymać, aby się nie pogubić. Jeśli nie będziemy mieli wyznaczonych ram, czy to przez wiarę, czy przez określony system wartości, to możemy bardzo szybko zbłądzić” – wskazuje.
Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podkreśla: „Jeśli przedsiębiorca jest człowiekiem wierzącym, to wiara daje mu dodatkową motywację, aby swój biznes prowadzić moralnie, by tworzyć, ale tworzyć z myślą o dobru wspólnym. Bo uczciwe podejście do biznesu daje lepsze efekty niż kombinatorstwo”.
„Człowiek kiedyś odejdzie z tego świata i nie zabierze ze sobą swojej firmy, hali produkcyjnej i maszyn. Dlatego warto pozostawić po sobie na świecie jakieś dobro. Jeśli inni widzą, że przedsiębiorca naprawdę żyje tym, w co wierzy, swoją wiarą, to tym świadectwem pociąga innych, działających na innych polach” – dodaje.
Dzień Przedsiębiorcy został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwałą z dnia 9 czerwca 2016 r. Pomysłodawcą wprowadzenia tego święta był Józef Bereżewski z Krajowej Izby Gospodarczej, a promotorem uchwały w Sejmie był m.in. ówczesny poseł, a obecnie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
Organizatorami obchodów w Białymstoku byli: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku.
Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest instytucją zajmująca się ochroną praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców. Ta państwowa jednostka budżetowa czuwa nad poszanowaniem zasady wolności działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasady uczciwej konkurencji.
Do zadań Rzecznika MŚP należy m.in. opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących interesów mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.