Pacanów – w sanktuarium pomodlą się w intencji teściowych, matek i oczekujących potomstwa
29 czerwca 2022 | 20:36 | dziar | Pacanów Ⓒ Ⓟ
Przez wstawiennictwo bł. Marianny Biernackiej – heroicznej teściowej, wszyscy chętni będą mogli modlić się za swoje teściowe, matki oraz rodziny oczekujące potomstwa podczas pielgrzymki do sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 9 lipca.
Wydarzenie rozpocznie Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 10. Po niej zaplanowana jest specjalna konferencja. Następne wierni wezmą udział w Drodze Krzyżowej w Dolinie Krzyży. O godzinie 12 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. Po zakończeniu Eucharystii przewidziany jest posiłek dla pielgrzymów.
– Nasza pielgrzymka doskonale wpisuje się duszpasterstwo małżeństw i rodzin – mówi ks. prałat Leszek Domagała, kustosz i proboszcz w Pacanowie, zapraszając księży, parafie, wspólnoty i stowarzyszenia pro-life.
Ks. Domagała pracując przez lata na Białorusi, zetknął się z postacią Marianny Biernackiej i jej kult zaszczepia w diecezji kieleckiej. Tę niezbyt znaną błogosławioną kapłan chciałby przybliżyć wszystkim, stawiając ją za wzór pokory, miłości i bezgranicznego zaufania Panu Bogu.
Do parafii w Pacanowie dotarł z Białorusi obraz bł. Marianny Biernackiej – patronki matek, teściowych, wdów, orędowniczki życia poczętego oraz kobiet oczekujących potomstwa. Przed jej wizerunkiem parafianie i pielgrzymi będą się modlić w intencji rodzin.
Bł. Marianna Biernacka pomimo wojennych prześladowań i okrucieństwa nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej. Wywieziono ją wraz z innymi aresztowanymi do więzienia w Grodnie. 13 lipca 1943 r. na fortach w Naumowiczach Niemcy rozstrzelali 50 mieszkańców Lipska, w tym Mariannę i jej syna Stanisława.
13 czerwca 1999 r. Jan Paweł II głosił Mariannę Biernacką błogosławioną w grupie męczenników II wojny światowej. Beatyfikacja przyniosła wzrost zainteresowania jej życiem w całej Polsce i poza jej granicami.
Coraz więcej kobiet zwraca się do niej, jako do swej patronki i orędowniczki. O jej wstawiennictwo u Boga proszą całe rodziny, a także małżeństwa, które nie mogą mieć dzieci oraz kobiety w ciąży.
Kościół św. Marcina w Pacanowie – sanktuarium Jezusa Konającego, a od 2008 r. bazylika mniejsza, liczy ponad 900 lat. Po zniszczeniu w czasie potopu przez wojska księcia Rakoczego kościół został odbudowany w barokowej formie. W XX wieku dwukrotnie niszczyły kościół pożary, najpierw w 1906 r., a później podczas działań wojennych w 1944 r. Z tego ostatniego ocalała jedynie kaplica od południowej strony z XIII-wieczną figurą Jezusa Konającego, wyrzeźbioną z drewna lipowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.