Papież o odnowieniu kontrowersyjnego porozumienia
06 lipca 2022 | 06:00 | tom (KAI) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek ma nadzieję na odnowienie na wskroś kontrowersyjnego porozumienia z Chińską Republiką Ludową. W wywiadzie dla agencji prasowej Reuters przyznał, że skoordynowane mianowanie biskupów w Chinach, przewidziane w porozumieniu między obiema stronami, postępuje powoli.
„Wynika to również z problemów z koordynacją w Chinach. Ale porozumienie jest dobre i mam nadzieję, że w październiku uda się je odnowić” – powiedział Franciszek.
Przypomniał, że decydującym negocjatorem z Pekinem jest sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Zaznaczył, że jest to „człowiek o wysokiej pozycji w dyplomacji, wie jak poruszać się w Chinach i prowadzi dialog”. „W obliczu sytuacji patowej trzeba szukać tego, co możliwe, a nie ideału, bo dyplomacja jest sztuką tego, co możliwe i realizacją tego, co możliwe” – powiedział Franciszek.
Tymczasowe porozumienie, które weszło w życie w październiku 2018 roku, zostało po raz pierwszy przedłużone o kolejne dwa lata w 2020 roku. Jego termin upływa jesienią. Od tego czasu niewiele było nominacji biskupich zatwierdzonych zarówno przez władze chińskie, jak i papieża.
Wiosną kard. Parolin oświadczył, że po pandemii należy wznowić bezpośrednie kontakty z Chinami. Należy również omówić wyniki porozumienia i ewentualnie zweryfikować niektóre punkty. Jednak kard. Parolin nie podał wówczas szczegółów.
Porozumienie, którego tekst jest utrzymywany w tajemnicy, zostało skrytykowane za to, że nie poprawia sytuacji katolickich chrześcijan w komunistycznych Chinach. Ponadto członkowie Kościoła „podziemnego”, który nie jest kontrolowany przez władz, są jeszcze bardziej zmarginalizowani.
Stosunki między Watykanem a ChRL zostały zerwane w 1951 r. a w kolejnych latach Kościół w rządzonym przez komunistów „Kraju Środka” doznawał niezwykle brutalnych prześladowań. Władze więziły księży katolickich, burzyły miejsca kultu, usiłując od 1957 przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich kontrolować w pełni działania Kościoła i dążąc do jego oderwania od Rzymu.
W 2018 r. Watykan i ChRL podpisały tymczasowe porozumienie, w którym Watykan zgodził się, by biskupów w Chinach kontynentalnych powoływać spośród kandydatów wytypowanych przez PSKCh. Pekin dąży też do zerwania przez Watykan relacji z Tajwanem. Stolica Apostolska przeniosła w 1951 roku siedzibę nuncjatury z Pekinu do Tajpei i jest obecnie jedynym państwem europejskim utrzymującym stosunki dyplomatyczne z tą – według Pekinu – „zbuntowaną prowincją ChRL”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.