Początek dwudniowej 31. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja
09 lipca 2022 | 16:30 | it | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Wieczornym koncertem na błoniach i Mszą św. na jasnogórskim szczycie o godz. 18.00 rozpocznie się dwudniowa 31. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Spotkaniu towarzyszy hasło „Z Maryją posłani w pokoju” i modlitwa, aby „Matka Boża broniła Polskę, Europę i świat od wszelkich niebezpieczeństw”. To jedno z największych spotkań odbywających się na Jasnej Górze.
Rodzina Radia Maryja to wspólnota słuchaczy i innych osób skupionych wokół tej rozgłośni o charakterze społeczno-katolickim, założonej w 1991 r. w Toruniu przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów). Organizacyjnie tworzy ona struktury działające przy parafiach za zgodą proboszczów.
Jak mówił o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, „w sytuacji zagrożenia jeszcze bardziej należy zjednoczyć się w błaganiu o pokój i w modlitwie”.
W tym roku do uczestnictwa w pielgrzymce w sposób szczególny zaproszeni zostali także Ukraińcy przebywający w Polsce, aby wspólnie modlić się o pokój.
Pielgrzymkę rozpocznie o godz. 17.30 na błoniach koncert orkiestry „Victoria” z Warszawy Bemowa. Po nim o 18.00 zaplanowana jest Msza św. pod przewodnictwem gdańskiego biskupa pomocniczego Wiesława Szlachetki. Następnie różaniec oraz Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej prowadzony przez dyrektora Radia Maryja.
Główne pielgrzymkowe uroczystości odbędą się jutro. Początek Godzinkami ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP o 8.00, a następnie koncert w wykonaniu zespołu „Bayer Full”. O godz. 11.00 na Szczycie celebrowana będzie Msza św. pod przewodnictwem i z kazaniem abp. Adama Szala, metropolity przemyskiego.
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja co roku jest jedną z największych przybywających na Jasną Górę. Zwykle uczestniczy w niej kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Przygotowują się do niej zarówno paulini, jak i służby miejskie.
Dla zabezpieczenia medycznego uruchomiona zostanie działająca 24 godziny na dobę – izba przyjęć, a dwie karetki pogotowia ratunkowego znajdować się będą przy pasażu Bareły. Punkt dla osób zaginionych będzie umiejscowiony przy pomniku bł. Prymasa Wyszyńskiego, od strony Bramy Lubomirskich.
Pielgrzymi powinni posiadać przy sobie informacje dotyczące miejsca zaparkowania samochodu lub autokaru (może w tym pomóc znajomość numeru rejestracyjnego). Należy pomyśleć o odpowiednim ubraniu dostosowanym do warunków pogodowych, zabraniu płynów do picia, lekarstw, dokumentów tożsamości.
W razie bieżących problemów można zwrócić się o pomoc do miejscowego pogotowia, straży miejskiej, policji oraz Służb Zarządzania Kryzysowego.
W związku z koniecznością przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa osób wchodzących na wały, również duchownych, kapłani, chcący się dołączyć do koncelebry proszeni są o przybycie do zakrystii najpóźniej do godz. 10.45. Przed wejściem do zakrystii każdy ksiądz zobowiązany jest do okazania ważnego celebretu.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991r. Toruńska rozgłośnia to największe katolickie medium w Polsce, którego zasięg daleko wykracza poza granice kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.