Ukraiński film otworzy dziś letni przegląd filmowy
13 lipca 2022 | 14:48 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Film „Atlantyda” (2019) w reżyserii Walentyna Wasjanowycza – ukraiński kandydat do Oscara (2019), najlepszy film w sekcji Orizzonti IFF 2019 w Wenecji, zdobywca Grand Prix 11. Festiwalu Filmowego w Odessie – otworzy 13 lipca przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”. Film opowiada historię byłego żołnierza Siergieja, cierpiącego na zespół stresu pourazowego, który włącza się do ochotniczej misji ekshumującej zwłoki żołnierzy. Organizatorem przeglądu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.
Kino ukraińskie z powodu trwającej wojny cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Stąd organizator – Centrum Myśli Jana Pawła II – wybrał na inaugurację przeglądu film ukraińskiego reżysera Walentyna Wasjanowycza.
Film opowiada historię byłego żołnierza cierpiącego na zespół stresu pourazowego. W tle wschodnia Ukraina, pustynia nienadająca się do zamieszkania przez ludzi. Siergiej, mający problem z przystosowaniem się do nowej rzeczywistości, przyłącza się do ochotniczej misji „Czarny Tulipan”, której członkowie ekshumują zwłoki żołnierzy, tzw. „gruz 200”. Tą pracą stara się zwalczać swoją traumę i szukać sił, by dalej żyć. Czy w końcu nauczy się żyć bez wojennej traumy i zaakceptuje siebie takim, jakim jest?
Film zostanie wyświetlony 13 lipca o godz. 21.00 na dziedzińcu kamienicy przy ul. Foksal 11, gdzie mieści się Centrum Myśli Jana Pawła II. Spotkanie rozpocznie się o 20:15 rozmową o kinie ukraińskim z Beatą Bierońską-Lach – dyrektorką Ukraina Festiwal Filmowy.
Letni przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem” potrwa od 13 lipca do 7 września. Na cotygodniowe środowe spotkanie składa się: wprowadzenie eksperta o godz. 20:15, seans filmowy o godz. 21:00 oraz dyskusja.
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. Szczegóły programu: centrumjp2.pl.
Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, której zadaniem jest stawianie pytań o kondycję etyczną człowieka w odniesieniu do uniwersalnych wartości: dobra, prawdy i piękna, a także wolności, solidarności i dialogu. W działaniach programowych Centrum korzysta z intelektualnego, duchowego i kulturowego dziedzictwa św. Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.