Franciszek: marzy mi się świat pełen przyjaźni społecznej
15 lipca 2022 | 05:00 | Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek napisał przedmowę do książki zatytułowanej „Dialogi braterskie”, wydanej przez argentyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Publikacja zawiera wypowiedzi znanych osobistości ze świata kultury, polityki i religii. Jej celem jest upowszechnianie nauczania Papieża, zwłaszcza przesłania braterstwa zawartego w encyklice „Fratelli tutti”.
Wśród autorów „Dialogów braterskich” są m.in. amerykański językoznawca, filozof i politolog Noam Chomsky, hiszpański dyplomata i przedstawiciel ONZ Miguel Angel Moratinos czy brazylijski teolog i propagator teologii wyzwolenia Leonardo Boff. Publikacja zawiera także eseje laureata Pokojowej Nagrody Nobla Adolfo Péreza Esquivela oraz libańskiego patriarchy maronickiego kard. Béchary Boutrosa Raï.
Ojciec Święty zauważa, że publikacja jest zachętą do refleksji oraz do zaangażowania w budowanie społeczeństwa braterskiego, pozbawionego przemocy i opartego na międzyludzkich relacjach. Franciszek podkreśla, jak bardzo pandemia uświadomiła nam, że potrzebujemy siebie nawzajem i że warto nie zmarnować tego kapitału. „W dialogu z drugim człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia, możemy zajrzeć za nasze horyzonty i odnaleźć nowy lepszy sposób na wspólną egzystencję” – napisał papież.
Franciszek zachęca, aby iść razem, nie tylko nie zważając na różnice między nami, ale korzystając z nich, jak z bogactwa. „Mam nadzieję, że te dialogi przybliżą nas do siebie, pozwolą realizować marzenie o przyjaźni społecznej, świecie bez niedostatku, w którym żadnemu człowiekowi nie brakuje ziemi, schronienia, chleba i pracy i w którym braterstwo wyraża się nie tylko w słowach, ale w sposobie życia, który buduje naszą wspólną historię” – czytamy we wstępie autorstwa Ojca Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.