Bp Jeż: chrześcijaństwo najbardziej prześladowaną religią na świecie
17 lipca 2022 | 09:32 | eb | Tarnów Ⓒ Ⓟ
„Nie ma szczęścia bez pokoju ani w skali międzynarodowej, ani też szczęścia w naszych rodzinach i w nas samych. Pokój na świecie jest największym dobrem człowieka i całej ludzkości” – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas odpustu w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie.
Biskup w homilii podkreślił, że obecnie szczególnie namacalnie przeżywamy to, co się dzieje w Ukrainie, ale nie możemy też zapominać o ofiarach wojen i konfliktów w Afryce czy w Syrii, w której od 2011 roku cały czas toczy się wojna.
„Niedawno tamtejszy Nuncjusz Apostolski podkreślał, że sami Syryjczycy stracili już wszelką nadzieję na poprawę sytuacji. Co gorsza, wiedzą, że o Syrii już się nie mówi, zostali zapomniani przez wspólnotę międzynarodową. Jest już całe pokolenie dzieci w Syrii, które nie pamięta czasów pokoju, znają tylko wojnę” – dodał.
Biskup diecezjalny mówił także, że obecnie w świecie prowadzona jest również wojna bez używania broni i sił militarnych. To wojna „w białych rękawiczkach” będąca ustawicznym prześladowaniem.
„Różne raporty stwierdzają jasno, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowaną religią na świecie. Papież Franciszek wielokrotnie ostrzegał przed prześladowaniem przebranym w szaty wysokiej kultury i oświecenia, określającym siebie jako nowoczesność i postęp. Prześladowaniem w białych rękawiczkach nazwał Ojciec Święty sytuację, gdy ktoś prześladowany jest nie bezpośrednio za to, że wyznaje Chrystusa, ale za to, że promuje wartości ewangeliczne”.
Bp Andrzej Jeż podkreślił, że wszelkie struktury i wysiłki ludzkie na rzecz pokoju są ważne i potrzebne, ale nie są wystarczające, by sprowadzić pokój na ludzkość, a zwłaszcza, żeby pokój zapanował w sercach ludzi.
„Pokój to nade wszystko dar Boży. Chrystusowy pokój zmierza przede wszystkim do zmiany człowieka, do zmiany jego myślenia i działania. Przemoc i wojny wyrastają właśnie w pierwszym rzędzie na bazie nieładu moralnego, nieładu serca”.
Bp Andrzej Jeż mówił też w homilii jak ważna jest praca nad sobą, wyznawanie wiary, kierowanie się Ewangelią w swoich decyzjach, w swoim myśleniu.
„To jest właśnie lekarstwo dla poranionego przez zło człowieka i świata. Ewangeliczny pokój to pojednanie z Bogiem dokonane w Jezusie Chrystusie; to pokój, który odbudowuje jedność człowieka i zwraca mu wewnętrzne bezpieczeństwo” – mówił kaznodzieja.
Hasłem tygodniowego odpustu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej są słowa „Z Maryją niesiemy ludziom Chrystusowy pokój”. Odpust w tarnowskim sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej zakończy się w niedzielę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.