Płocki chór przyjechał z Grand Prix z festiwalu w Hiszpanii
18 lipca 2022 | 10:24 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Płocki chór katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses wrócił z Grand Prix oraz czterema złotymi medalami z Międzynarodowego Festiwalu Chorus Inside Spain 2022 w Lloret de Mar w Hiszpanii. W Płocku chórzyści występują podczas wszystkich najważniejszych wydarzeń religijnych diecezjalnych.
Płocki chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses zdobył nagrodę Grand Prix dla najlepszego chóru oraz cztery złote medale na Międzynarodowym Festiwalu Chorus Inside Spain 2022 w Lloret de Mar w Hiszpanii. Chór pod dyrekcją Anny Bramskiej okazał się najlepszy podczas tego prestiżowego, europejskiego festiwalu.
Na konkursowej scenie wystąpiło 42 chórzystów, w czterech konkurencjach. Zaprezentowali repertuar złożony z utworów współczesnych, ludowych i muzyki sakralnej. Grand Prix przyznano im za czystość wykonania utworów a cappella (wystąpili bez akompaniamentu we wszystkich kategoriach), interpretację i dobór repertuaru.
– W naszym chórze jest duża rotacja, co wymaga nieustannej pracy nad utrzymaniem osiągniętego poziomu. Ważne są dla nas konkursy i festiwale, aby była rywalizacja, a z tym wiąże się rozwój – uważają Anna i Wiktor Bramscy, którzy prowadzą płocki chór.
Płocczanie po zakończeniu festiwalu zaśpiewali także podczas Mszy św. w bazylice La Sagrada Familia w Barcelonie, którą zaprojektował słynny architekt Antonio Gaudi. Świątynia, choć rozległa, posiada bardzo dobą akustykę. Chór z Płocka był pierwszym polskim chórem, który tam wystąpił.
Płocki Chór Katedralny Pueri et Puellae Cantores Plocenses działa już 23 lata. Prowadzą go Anna i Wiktor Bramscy, którzy przed laty przyjechali do Płocka z Łotwy. Chór ma za sobą liczne trasy koncertowe, uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach krajowych i zagranicznych. Zdobył wiele nagród na całym świecie. Przywiózł je już m.in. z Chin, Chorwacji, Słowacji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Singapuru. W przeszłości chórzyści wystąpili m.in. przed Janem Pawłem II i na wzgórzu Kahlenberg w Austrii – w miejscu Odsieczy Wiedeńskiej.
Chór nagrał kilkanaście płyt, na których utrwalono przede wszystkim wykonania wielkich dzieł oratoryjnych, a także dwie płyty z cyklu „Pueri et Puellae Cantores Plocenses i organy Katedry Płockiej”. Systematycznie zapewnia oprawę muzyczną podczas niedzielnej Mszy św. oraz ważnych celebracji liturgicznych w płockiej bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz innych miejscach. Jego działalność wspiera Stowarzyszenie Przyjaciół Katedralnego Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Obecnie zespół liczy około 120 osób. Chórzyści podzieleni są na trzy grupy wiekowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.