Zbliża się II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych
20 lipca 2022 | 16:20 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Po raz drugi, w tym roku w niedzielę 24 lipca, obchodzony będzie ustanowiony przez papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej okazji w wielu miejscowościach w Polsce odbędą się koncerty, festyny międzypokoleniowe, Msze św. i modlitwy w intencji osób starszych.
Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie (ul. Jana Pawła II 11) zaprasza w niedzielę 24 lipca o godz. 10.00 na uroczystą Mszę św. z okazji Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Eucharystii będzie przewodniczył bp Adam Bab. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie integracyjne w Domu Akcji Katolickiej.
Dzień Dziadków odbędzie się ponadto w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W programie od godz. 10.00 dla seniorów zwiedzanie sanktuarium, zwiedzanie apartamentów papieskich i muzeum, różaniec w intencji dzieci, w południe Msza św. w bazylice ze specjalnym błogosławieństwem dla osób starszych oraz popołudniu na placu przed dzwonnicą naprzeciw domu pielgrzyma „Betlejem” – śpiewane życzenia, festiwal ciasta przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich i prezentacje klubów seniora.
Na obchody II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych w Kietrzu zapraszają pallotyni z Kietrza i Ruch Szensztacki w Polsce. W programie o godz. 16.00 Eucharystia w intencji dziadków i osób starszych w kościele pw. św. Tomasza Apostoła, a godzinę później nieszpory maryjne w kaplicy Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej połączone z uczczeniem relikwii bł. Richarda Henkesa, a potem upominek od Ruchu Szensztackiego dla seniorów. O 17.45 zaplanowano występ Zespołu Pieśni i Tańca „Chludowianie” i otwarcie Międzypokoleniowego Festynu Rodzinnego w amfiteatrze przy probostwie w Kietrzu. Z kolei wieczorem (19.15) – tamże występ Zespołu Regionalnego „Maszkety” oraz losowanie niespodzianek.
II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych odbędzie się także w katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. O godz. 15.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji seniorów pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, poprzedzona wykładem „W rodzinnym domu wszystko się zaczyna…”. O godz. 16.00 zaplanowano koncert okolicznościowy „Kocham Polskę” w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Soul” z Sanoka.
Organizatorami wydarzenia są: Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego ds. Rodzin i Seniorów oraz Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.
Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych został ustanowiony w ubiegłym roku przez papieża Franciszka. Jest on obchodzony w lipcu, w niedzielę, która przypada najbliżej liturgicznego wspomnienia dziadków Pana Jezusa – jak określa się św. Joachima i Annę, rodziców Maryi. W tym roku obchody te odbędą się 24 lipca.
Hasłem II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych są słowa „Wydadzą owoc nawet i w starości (Ps 92, 15)”. Katolicy na całym świecie, którzy chcą tego dnia włączyć się w modlitwę Kościoła powszechnego w intencji osób starszych, zaproszeni są do organizowania wspólnych nabożeństw w swoich parafiach i wspólnotach, a także do odwiedzania osób starszych i samotnych – za co tego dnia można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
W Bazylice św. Piotra liturgii tego dnia będzie przewodniczył papieski delegat kard. Angelo de Donatis, który zastąpi Ojca Świętego, odwiedzającego w tych dniach Kanadę.
W intencji modlitewnej na lipiec papież Franciszek poleca pamięci Kościoła osoby starsze, zwracając po raz kolejny uwagę na wartość ludzi w podeszłym wieku. – Spoczywa na nas wielka odpowiedzialność wobec nowych pokoleń. Pamiętajmy: dziadkowie i osoby starsze są chlebem, który karmi nasze życie, są ukrytą mądrością ludu, dlatego powinniśmy je doceniać, i po to ustanowiłem ten dzień. Módlmy się za osoby starsze, aby stały się nauczycielami czułości, aby ich doświadczenie i mądrość pomagały najmłodszym patrzeć w przyszłość z nadzieją i odpowiedzialnością – zachęcił Ojciec Święty.
W komunikacie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia na ten dzień hasło tegorocznych obchodów traktuje się jako zaproszenie do „przemyślenia i docenienia dziadków i osób starszych, zbyt często trzymanych na marginesie rodzin, wspólnot obywatelskich i kościelnych. Ich doświadczenie życia i wiary może w rzeczywistości przyczynić się do budowania społeczeństw świadomych swoich korzeni i zdolnych marzyć o przyszłości opartej na większej solidarności”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.