Bydgoszcz – diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Pauliny Jaricot
30 lipca 2022 | 20:27 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„W Paulinie Jaricot dostrzegamy świadectwo miłości do Jezusa, która prowadziła do utożsamienia się z Nim” – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy Świętej dziękczynnej za beatyfikację świeckiej chrześcijanki, założycielki Związku Lyońskiego, tercjarki dominikańskiej.
W uroczystościach diecezjalnych, które odbywały się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Bydgoszczy, wzięli udział członkowie Żywego Różańca oraz osoby zaangażowane w duszpasterstwo misyjne.
– Jesteśmy zdumieni, jak bardzo Paulina Jaricot była uległa Duchowi Świętemu, który pobudzał ją do nowych pomysłów i inicjatyw na rzecz szerzenia Ewangelii i służby ubogim. Ten, kto przyjmuje dary: słowa, Ducha Świętego i pokoju, staje się przyjacielem Jezusa, misjonarzem Kościoła, bratem lub siostrą ubogich, narzędziem powszechnego braterstwa i pokoju – mówił w homilii bp Włodarczyk.
Paulina Jaricot – jak zauważył biskupp – uczy, by nie zrażać się trudnościami, nie lękać się, tylko iść naprzód. – Ona mobilizuje nas do troski o rozwój kół Żywego Różańca. Chodzi o to, by modlitwa różańcowa stała się powszechną. Taką, której nie będziemy się wstydzić – dodał biskup. – Mam nadzieję, że z Bożą pomocą, przy wsparciu bł. Pauliny, przejdziemy ten trudny czas, a różaniec pozostanie narzędziem, przez które możemy upraszać łaski dla świata i siebie – powiedział bp Włodarczyk.
Paulina Jaricot żyła w latach 1799-1862. Francuska założyła Papieskie Dzieła Misyjne, a także Żywy Różaniec, który tylko w samej Polsce zrzesza dwa miliony wiernych. Została beatyfikowana w swoim rodzinnym Lyonie 22 maja 2022 roku.
Ks. Andrzej Marmurowicz, moderator Żywego Różańca w diecezji bydgoskiej zaznaczył, że Paulina Jarocot jest dla chrześcijan XXI wieku znakiem nadziei na to, że ewangelizacja przynosi owoce – nawet wtedy, kiedy sytuacja na świecie jest zła. Przypomniał, że Francuzka żyła w czasach, w których ludzie odchodzili od Boga, podlegali procesom laicyzacji. Jako młoda dziewczyna wychodziła do nich, pomagając im wrócić do Boga.
Z kolei Elżbieta Fydrych z bydgoskiej parafii Zmartwychwstania Pańskiego powiedziała: „Każdego dnia odkrywam tajemnice z życia Jezusa i Maryi. Najbardziej człowiek boi się tajemnic bolesnych, ale jeśli razem niesiemy ten krzyż, przy wsparciu bł. Pauliny Jaricot, jest on lżejszy”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.