W Indiach upamiętniono działalność polskiego pallotyna
31 lipca 2022 | 18:25 | mm | Abhanpur Ⓒ Ⓟ
W ośrodku Jeevodaya w Indiach, stworzonym w 1969 r. przez pallotyna, ks. Adama Wiśniewskiego zostało otwarte muzeum upamiętniające działalność jego założyciela. – To pierwsze na świecie muzeum przybliżające niezwykle ważną działalność misyjną tego polskiego duchownego. – Z ogromnym poświęceniem nie tylko leczył on chorych na trąd, ale też stworzył dla nich dom i z nimi mieszkał – mówi Monika Florek-Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.
Uroczystość rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Victora Henry’ego Thakura z archidiecezji Raipur. W czasie homilii hierarcha wielokrotnie wspominał działalność ks. Adama oraz wyrażał wdzięczność dr Helenie Pyz, która po śmierci ks. Adama przejęła ośrodek i kontynuuje jego dzieło, lecząc i opiekując się osobami dotkniętymi trądem oraz ich rodzinami, Sekretariatowi Misyjnemu Jeevodaya i księżom pallotynom.
Muzeum znajduje się w miejscu, w którym pierwotnie stała wiata, a pod nią funkcjonowała pierwsza przychodnia dla zarażonych trądem. Można w nim oglądać historyczne fotografie przedstawiające spotkania ks. Adama z chorymi na trąd, dokumentujące historię jego życia oraz kolumna z Matką Bożą, jedna z wielu, które dawniej zdobiły ośrodek.
Miejsce pamięci powstało z inicjatywy podopiecznego ks. Adama, Aghana, którego lekarz-pallotyn przyjmował do ośrodka. Obecnie Aghan nadal mieszka w Jeevodaya i pracuje w tutejszej szkole jako nauczyciel. – Potrzeba upamiętnienia dzieła ks. Adama dla potomnych wynika z ogromnej wdzięczności wobec niego. Aghan był w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży. Widział, jak chroni się pamięć o wielkich ludziach. Pewnego razu przyszedł do mnie z pomysłem stworzenia muzeum i zaczęliśmy działać – mówi dr Helena Pyz.
W uroczystości otwarcia muzeum wzięli udział dawni i obecni wychowankowie Jeevodaya, przyjaciele ośrodka, przedstawiciele struktur pallotyńskich oraz miejscowej parafii. – Najstarsi mieszkańcy Jeevodaya jeszcze pamiętają jak 53 lata temu ks. Adam w szczerym polu, w trzech namiotach stworzył ośrodek, do którego przyjmował trędowatych. Dzieło to nazwał „jeevodaya” czyli świt życia, bo każdy cierpiący dzięki o. Adamowi Wiśniewskiemu otrzymywał szansę na nowe, godne życie – opowiada Marzena Kozak, kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.
Ks. Adam Wiśniewski urodził się 13 kwietnia 1913 r. w Dębinach. Studiował w pallotyńskim seminarium w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1939 r. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, pełnił obowiązki kapelana batalionu AK im. Stefana Czarneckiego, pod pseudonimem „Łukasz”. Jednocześnie na tajnych kompletach studiował medycynę, którą po zakończeniu wojny kontynuował w Krakowie i w 1951 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych. W Indiach spędził 26 lat. Zmarł 13 lipca 1987 r. w ośrodku Jeevodaya w Indiach i tam znajduje się jego grób.
Obecnie ośrodek stanowi duże centrum medyczno-edukacyjne, w którym znajdują kompleksową pomoc osoby zarażone trądem i ich dzieci. Kierują nim hinduscy pallotyni, a za Social and Leprosy Rehabilitation Centre Jeevodaya odpowiedzialna jest dr Helena Pyz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.