Pielgrzymowali w upale, do celu dotarli w strugach deszczu
31 lipca 2022 | 18:40 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Z modlitwą o pokój, rozwój duchowy diecezji, powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, odwagę w głoszeniu Dobrej Nowiny w codzienności, po pokonaniu ok. 370 km, na Jasna Górę dotarło prawie 400 pątników 18. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bydgoskiej. Po niezwykle upalnym początku, finisz pielgrzymki odbył się w strugach deszczu. Pątnikom towarzyszyło hasło roku duszpasterskiego w Polsce: „Posłani w pokoju Chrystusa”.
Pątników z Kujaw na Jasnej Górze powitał ordynariusz diecezji bp Krzysztof Włodarczyk. W Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. na zakończenie pielgrzymki. – Nie zapominajmy, że Bóg ma być na pierwszym miejscu. Bo nic nie jest tak pewne jak On. A wszystko inne wobec Boga i Jego mądrości to marność – powiedział w homilii bp Włodarczyk.
Wielką wdzięczność dla wszystkich ludzi na trasie przyjmujących pielgrzymów z radością i hojnością wyraził ks. Krzysztof Klóska, kierownik Pieszej Pielgrzymki Bydgoskiej. Także bydgoska pielgrzymka, po okresie pandemicznych ograniczeń, powróciła do tradycyjnej formy.
70-letni Jerzy Szamocki przyszedł na Jasną Górę, bo jak podkreślił „za dużo zła jest na świecie”. – Prosiłem o pokój, o nawrócenie Polaków, także innych, i Rosjan także, o wszelkie łaski tak bardzo potrzebne w trudnej sytuacji, w jakiej jesteśmy jako Polska. To moja pierwsza piesza pielgrzymka, choć bywałem wielokrotnie na Jasnej Górze, to jednak trzeba doświadczenia własnego, odwagi, nie bać się. Pielgrzymka jest właśnie dla słabych, którzy tu nabierają sił – podkreślił pątnik.
– Modliliśmy się o umocnienie wiary, zwłaszcza w tych niełatwych czasach pandemii i wojny tak blisko nas, za rodziny, zawierzaliśmy Maryi to wszystko, co może nas przerastać – powiedział główny przewodnik bydgoskiej pielgrzymki.
Nawiązując do hasła, ks. Klóska podkreślił, że pielgrzymi bydgoscy zostali „posłani w pokoju Chrystusa” z konkretnym zadaniem, aby podejmować codzienną walkę o siebie, wyznawane wartości, umacniać się w wierze i miłości na wzór apostołów, dawać świadectwo Chrystusowi w codziennym życiu. – Trzeba wziąć się do roboty i nie bać się wiary, trzeba dawać świadectwo, bo bycie chrześcijaninem, wiara w Chrystusa to chluba, chodzi o to, byśmy na co dzień to pokazywali – podkreślił kapłan.
W tym roku z wiernymi diecezji bydgoskiej pielgrzymowało 14 kapłanów, w tym Misjonarze Ducha Św. i Misjonarze Św. Rodziny. – Pielgrzymka to doświadczenie zaufania, zaopiekowania i niesamowitego zawierzenia Panu Bogu – powiedział ks. Adrian Piecuch, misjonarz św. Rodziny, który jako licealista rozpoznawał powołanie do kapłaństwa także w drodze do Częstochowy.
Była też grupa akademicka duszpasterstwa Martyria, którą przyprowadził ks. Piotr Wachowski. Im towarzyszy hasło „Pomiędzy nami”. To nawiązanie do fragmentu hymnu z wielkanocnych Nieszporów „Pomiędzy nami idziesz, Panie, po kamienistej drodze życia. I słuchasz słów zrodzonych z lęku, przed jutrem pełnym tajemnicy…”
Pielgrzymkowy czas zwieńczy dziś Apel jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej. – Idzie się z miłości i do Miłości – podsumowali bracia Michał i Maks z Bydgoszczy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.