Wystawa o diecezji, która istniała tylko 5 lat
01 sierpnia 2022 | 15:09 | luk | Tyniec Ⓒ Ⓟ
Historię diecezji tynieckiej – istniejącej zaledwie 5 lat – można poznać na wystawie w Muzeum Opactwa w Tyńcu. Ekspozycja zorganizowana z okazji 200. rocznicy ustanowienia diecezji będzie czynna do 31 marca przyszłego roku.
Opactwo tynieckie zostało założone w połowie XI w. Największe zniszczenia tego terenu nastąpiły, gdy opactwo służyło za twierdzę konfederatom barskim, stanowiąc punkt oporu wobec wojsk rosyjskich. Rozbiory przerwały jednak egzystencję klasztoru, który postanowieniami Kongresu Wiedeńskiego znalazł się pod panowaniem austriackim.
– Nastąpiła kasata opactwa. Mnisi rozjechali się w różne miejsca, a w dawnym klasztorze pozostało ich trzech do obsługi parafii. I nagle niespodziewanie ustalono nową diecezję – tyniecką. W 1821 r. dawny kościół klasztorny został katedrą i stolicą tej diecezji – opisuje kustosz Muzeum Opactwa w Tyńcu, prof. Michał Gronowski OSB.
W sierpniu 1822 r. miał miejsce kanoniczny ingres biskupa do swojej katedry, czyli ceremonia oficjalnego objęcia, inauguracji władzy w diecezji przez jej zwierzchnika, którym został o. Grzegorz Tomasz Ziegler, dawny przeor klasztoru tynieckiego. I ten właśnie okres prezentuje wystawa pt. „Zapomniane dziedzictwo. 200. rocznica katedry tynieckiej”.
– Ulokowanie serca nowej diecezji na ziemiach opactwa oraz przekształcenie kościoła w katedrę przyczyniło się do zachowania pierwotnego znaczenia tego miejsca i w pewnym sensie utrzymania ciągłości jego historii benedyktyńskiej – ocenia prof. Gronowski.
Diecezja tyniecka funkcjonowała jedynie 5 lat i została przekształcona w diecezję tarnowską. Zajmowała stosunkowo niewielki obszar o powierzchni 14 km kw. i obejmowała teren czterech cyrkułów: bocheńskiego, myślenickiego, nowosądeckiego oraz tarnowskiego. W skład diecezji wchodziło 18 dekanatów oraz 278 parafii.
– Wystawa może nie jest powierzchniowo ogromna, ale przedstawia eksponaty, które na pewno pomogą zwiedzającym przenieść się w wyjątkowe czasy pełnienia przez obszar klasztorny funkcji stolicy diecezji. W tym obrazu niedostępne na co dzień czy też archiwalia, w tym drukowane listy pasterskie biskupa Zieglera, jego malowany herb czy księgi kancelaryjne diecezji – wymienia prof. Gronowski.
Jak dodaje, wystawa została zorganizowana z racji 200. rocznicy powstania diecezji tynieckiej. – Jest ona mocno związana z duchownością tego miejsca i jest jego trwałym dziedzictwem, jak i fundamentem, na którym po kasacie klasztor mógł się odbudować – podkreśla kustosz.
Szczegółowe informacje o wystawie dostępne są na stronie kultura.benedyktyni.com.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.