Do Kielc wyruszyła Kadrówka
06 sierpnia 2022 | 13:23 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
150 osób wyruszyło 5 sierpnia z Krakowskich Oleandrów w 57. Marszu Szlakiem Pierwszej Kompani Kadrowej, a dzisiaj Kadrówka idzie już terenami diecezji kieleckiej, aby po pokonaniu 120 kilometrów dotrzeć 12 sierpnia do Kielc.
Wymarsz z Krakowa poprzedził poranny apel. Dzisiaj w Słomnikach uczestnicy Kadrówki biorą udział w zawodach strzeleckich, odbędą się tam także uroczystości patriotyczne. Z kolei wieczorem przed kościołem w Prandocinie zaplanowano uroczystości z udziałem kawalerii marszowej.
Wędrowaniu historycznym szlakiem towarzyszy motto „Jedno serce, jeden mundur – służba”.
Jest to nawiązanie do miejsc spoczynku wszystkich Polaków walczących o niepodległość, których groby znajdują się na trasie marszu. W trakcie przemarszu Kadrówka odwiedza wszystkie cmentarze legionowe, aby upamiętnić bohaterów.
W marszu jak co roku biorą udział m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak informuje podporucznik Daniel Woś, rzecznik 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT, w tegorocznym marszu uczestniczy 76 terytorialsów z całego kraju.
W kolejnych dniach uczestnicy marszu po drodze będą wchodzili do kilku miejscowości związanych z czynem legionowym i niepodległościowym. Są to: Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny i Chęciny
Tegoroczny marsz rozpoczyna obchody stulecia pierwszej Kadrówki, które przypadnie za dwa lata. Z tej okazji przyznane zostaną specjalne statuetki. W Kielcach otrzyma ją m.in. gen. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Historyczna I Kompania Kadrowa liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. Był to pierwszy od czasów Powstania Listopadowego wymarsz wojska w polskich mundurach. I choć w sensie militarnym był to raczej epizod, wydarzenie miało duże znaczenie społeczne i polityczne jako wyraz woli walki o niepodległą Polskę.
Pierwszy pamiątkowy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano w 1924 r. Przed wojną odbyło się 15 marszy. W PRL przez dziesięciolecia Kadrówki były zakazane. Wznowiono je w 1981 r., przy zaangażowaniu m.in. kielczan, gdyż w ich mieście przetrwały silne tradycje legionowe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.