Na Jasną Górę dotarła 42. Piesza Pielgrzymka Wrocławska
10 sierpnia 2022 | 17:42 | Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Radość z „odzyskania” tradycyjnego pielgrzymowania po dwóch latach ograniczeń, ale i duch pokuty, modlitwa o pokój, o nowe powołania i za misje, o ożywienie wiary i wytrwałość wierzących towarzyszyły pątnikom z Dolnego Śląska. W 42. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej dotarło ok. 900 osób w 11 grupach. Przyszli także goście z zagranicy: m.in. z Ukrainy, Senegalu, Szwecji, Peru czy ze Słowenii.
W pieszych pielgrzymkach wraz ze świeckimi idą też biskupi. Z arch. wrocławskiej przyszło aż dwóch. Do „weterana” pielgrzymich szlaków na Jasną Górę bp Jacka Kicińskiego dołączył nowy biskup pomocniczy arch. wrocławskiej Maciej Małyga. – Droga była bardzo piękna. To doświadczenie Kościoła w drodze, idziemy razem jako bracia i siostry, zwłaszcza w intencji pokoju, prosimy o opiekę Maryi dla całej naszej archidiecezji – powiedział bp Małyga.
Bp Jacek Kiciński z pielgrzymką wrocławską wędrował już ponad 20 razy, w tym siedmiokrotnie jako biskup. Chodził też z grupą z Malborka kilka razy, więc jak mówi „zbliża się do trzydziestki”. Piesze pielgrzymowanie to jego pasja. Jego piękna upatruje też w możliwości odkrywania na nowo sensu życia, powołania, umocnienia wiary.
Ze stolicy Dolnego Śląska dotarło 11 grup, a wśród nich maryjna, pokutna, misyjna, biblijna czy młodzieżowa. Największą była grupa, która wyszła z „małej Jasnej Góry”, czyli z paulińskiego klasztoru we Wrocławiu pod przewodnictwem o. Maksymiliana Stępnia.
Dotychczasowa grupa akademicka „Wawrzyny” zmieniła nazwę na „Orzechową”, a to w hołdzie zmarłemu w ubiegłym roku ks. Stanisławowi „Orzechowi” Orzechowskiemu, inicjatorowi wrocławskiej pielgrzymki, wieloletniemu jej przewodnikowi, ale też duchowemu nauczycielowi pokoleń wrocławian. W niej szli oprócz studentów też wychowankowie ks. „Orzecha”.
– Orzech przede wszystkim uczył nas kochać, służyć, być dla drugiego człowieka, żyć dla drugiego człowieka i dla Pana Boga. Ojciec, przyjaciel, przewodnik, a teraz orędownik – powiedział ks. Łukasz Pawicki, który po raz pierwszy przyprowadził „Orzechową” grupę na Jasną Górę.
W pielgrzymce wrocławskiej szło też 36 kapłanów, 12 sióstr zakonnych, 11 kleryków. Dla tych ostatnich to także ważna pielgrzymka. Przede wszystkim alumni III roku idą w intencji przyjęcia stroju duchownego – sutanny.
Niektórzy też zmierzyli się z trudem pielgrzymowania po raz pierwszy w habicie jak br. Bernardyn, franciszkanin. – Szło się pięknie, choć słońce dawało w kość – przyznał zakonnik i wyjaśnił, że bardzo ceni sobie modlitwę w drodze, wędrując z grupą młodzieżowa też rozeznawał swoje powołanie.
Jedynych w swoim rodzaju rekolekcji w drodze doświadczali też obcokrajowcy. W grupie pokutnej pielgrzymował Senegalczyk o. Jean-Paul misjonarz, który u Maryi wypraszał potrzebne łaski dla Polaków i dla swojego narodu i aby „mógł dobrze służyć innym”. Dla Urha Coltmana studenta z Ljublany to było pierwsze takie doświadczenie w życiu. Na Jasnej Górze już raz był, ale teraz po raz pierwszy pieszo. Mówił o niezwykłym doświadczeniu wspólnoty, ogromnej życzliwości Polaków. Duże wrażenie robili na nim ludzie pozdrawiający z radością pielgrzymów na trasie. – Czekałem na moment, kiedy przyjdę do Matki, do Jej kaplicy, wspaniałe doświadczenie – opowiadał Słoweniec.
Ks. Marian Janus, koordynator pieszych pielgrzymek w Polsce w imieniu Rady Konferencji Episkopatu Polski. ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski w łączności ze wszystkimi pątnikami podążającymi na Jasną Górę, podziękował wiernym z Dolnego Śląska za ich świadectwo wiary i dar modlitwy, także w intencji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. – Pielgrzymka to miejsce formacji, dojrzałego przeżywania tajemnicy Kościoła, to umacnianie i pogłębianie swojej wiary, to doświadczenie wspólnoty i miłości – powiedział ks. Janus.
Mszy św. pielgrzymkowej na Jasnej Górze przewodniczył bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.